ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Modernímu pětiboji hrozí vyřazení z olympijského programu

Velikost textu:

Lausanne - Sport, v němž David Svoboda získal loni v Londýně olympijské zlato, bude v úterý bojovat o přežití. Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru totiž v Lausanne vybere jeden sport, který v roce 2020 uvolní místo v programu nějaké novince, a moderní pětiboj je podle zákulisních informací "favoritem".

David Svoboda
David Svoboda

O moderním pětiboji, jehož zařazení do programu v roce 1912 prosadil sám zakladatel novodobých olympijských her Pierre de Coubertin, se v souvislosti se změnou programu hovoří už dlouho. Pro rok 2016 má ještě místo mezi olympijskými sporty jisté, ale za další čtyři roky už ne. Moderní pětiboj však v ohrožení není sám, kromě něj k dalším ohroženým sportům patří korejské bojové umění taekwondo, zápas, badminton a stolní tenis.

Programová komise MOV připravila analýzu jednotlivých sportů, v níž hlavními kritérii byly světová rozšířenost a popularita, televizní sledovanost, prodej vstupenek a přístup k dopingu. Žádný oficiální žebříček ale nesestavila a o návrhu na vyřazení sportu rozhodne jen hlasování patnáctičlenné exekutivy MOV. 

Natálie Dianová
Natálie Dianová

Sport, který vypadne z olympijského programu, musí počítat s poklesem zájmu médií i sponzorů. Ztratí také finanční dotaci od MOV, která je pro mnohé mezinárodní sportovní federace nejvýraznějším zdrojem příjmů. Předseda MOV Jacques Rogge už dříve prohlásil, že bez těchto peněz by některé sporty sotva přežily.

To je pravděpodobně i případ moderního pětiboje, který podle agentury DPA dostal za londýnské hry 14 milionů dolarů, což jsou téměř tři čtvrtiny rozpočtu jeho federace. Šéf moderního pětiboje Němec Klaus Schormann už v roce 2002 odvrátil vyřazení z olympijského programu, když v emotivním projevu v Mexiku vyzval členy MOV, aby moderní pětiboj "neposílali do muzea".

David Svoboda probíhá cílovou pásku a získává zlato v moderním pětiboji
David Svoboda probíhá cílovou pásku a získává zlato v moderním pětiboji

V květnu v Petrohradu by výkonný výbor MOV měl vybrat sport, který ten vyřazený nahradí. V úvahu přicházejí wakeboarding, squash, sportovní lezení, kolečkové bruslení, karate a bojové umění wu-šu. O návrat na hry usilují také baseball a softbal, které byly vyškrtnuty v roce 2005. Konečné rozhodnutí pak padne na valném shromáždění MOV v září v Buenos Aires. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.