ČTsport

ČTsport
středa 22. srpna 2018 Bohuslav

Zeman: Budu prezidentem dolních deseti milionů

Velikost textu:
aktualizováno 26. 1. 2013 19:20

Praha – Miloš Zeman, který byl dnes zvolen českým prezidentem, chce být hlasem všech voličů. Prohlásil to ve svém vítězném projevu. Vyjádřil dík všem lidem, kteří ho volili. Poděkoval také své dceři Kateřině a herečce Jiřině Bohdalové, že mu pomohly vyhrát prezidentské volby. Poblahopřál zároveň Karlu Schwarzenbergovi k "čestnému druhému místu".

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Otevřít galerii
 • Miloš Zeman autor: Doležal Michal, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Vítězný projev Miloše Zemana autor: Doležal Michal, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Volební štáb Miloše Zemana autor: Šulová Kateřina, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Příznivci Miloše Zemana autor: Šulová Kateřina, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

On-line přenos (ukončen):

14:00

Je 14 hodin a volební místnosti se právě uzavřely. Okrskové komise zahájily sčítání hlasů, na jehož konci zjistíme, kdo se stal novým prezidentem České republiky. Volební výsledky sledujte na našem webu i ve vysílání ČT24.

14:00

Podle informací místopředsedy ČSÚ Stanislava Drápala bychom mohli znát relevantní výsledky mezi 15:30 a 15:45.

14:02

Ve Volebním studiu ČT24 sedí i neúspěšní prezidentští kandidáti - Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Táňa Fischerová nebo Tomio Okamura.

14:03

Reportér webu ČT24: Mluvčí Zemanovy kampaně Hana Burianová: "Nálada v týmu je neskutečně optimistická. Nervozita na nás zatím nedolehla."

14:04

Stanislav Drápal: "Počasí může zkomplikovat sčítání, některé okrskové komise to mají až 25 km na sběrové místo a vozovky jsou kluzké. Žádné celostátní volby zatím nebyly v lednu."

14:05

Drápal: "Počet voličů, kteří využili voličské průkazy, je mnohonásobně vyšší, než je zvykem."

14:05

Pokud se stane prezidentem, nerezignuje Schwarzenberg na vládní funkce
okamžitě. Jel by se ještě v úterý rozloučit s ministry zahraničí EU.

14:06

Ze Schwarzenbergova štábu: "Díky bohu jsem se dneska dobře vyspal," prohlásil kandidát. Těsnému výsledku podle něho vše nasvědčuje. Když prohraje, bude prý muset utěšovat své stoupence.

14:08

Ve volebním štábu M. Zemana je i Ivan David, Felix Slováček, Vladimír Dryml nebo někdejší ministr Grégr. Zeman očekává výsledky v prezidentském apartmá.

14:09

Ve Schwarzenbergově volebním štábu se nachází např. Petr Nárožný nebo Dan Bárta.

14:11

Čím blíž byla ČR druhému kolu, tím více voličů avizovalo svou účast, vyplývá ze sociologického průzkumu agentury STEM/MARK pro ČT. 39 procent se rozhodlo pro volbu hned po výsledcích druhého kola.

14:11

Více nerozhodných voličů získal v uplynulých 14 dnech Miloš Zeman, vyplývá ze sociologického průzkumu pro ČT.

14:12

Sociologický pohled: 29 % nerozhodnutých voličů připouští, že je ovlivnily televizní debaty.

14:12

U voličů Miloše Zemana hrálo větší roli doporučení preferované politické strany a Václava Klause.

14:14

Ředitel STEM/MARK Jan Tuček: "Podle našich dat se zdálo, že Miloš Zeman získává více procent než K. Schwarzenberg. Pamatujeme si ale z prvního kola, že rozhodnutí, koho volit, se měnilo během posledních dvou dní."

14:15

Ředitel STEM/MARK Jan Tuček: "Potenciální voliči M. Zemana uváděli, že na ně měly velký vliv sociální sítě. Z debat a vyprávění mladších osob zjistili, že na sítích probíhá něco, co není vůči Zemanovi přátelské, a to je mobilizovalo."

14:16

Ředitel STEM/MARK Jan Tuček: "Ukázalo se, že M. Zeman získal hodně voličů J. Dienstbiera - okolo 40 procent. K. Schwarzenberg získal hodně voličů P. Sobotky."

14:17

Ředitel STEM/MARK Jan Tuček: "Voliči Jana Fischera se dostali do schizofrenní situace kvůli měnícím se doporučením kandidáta. Jasno neměli ani voliči Jiřího Dienstbiera."

14:19

Klady M. Zemana podle sociologického šetření: Čech, vzdělaný, názorově blízký, umí mluvit, lidový, ví, co chce, zkušený, sympatický, reprezentativní, čestný.

14:20

Klady K. Schwarzenberga podle sociologického šetření: zahraniční prestiž, reprezentativní, vzdělaný, slušný, upřímný, finančně zajištěný, sympatický, zkušený, názorově blízký, bezúhonný.

    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » 

Miloš Zeman poděkoval v krátkém projevu poté, co byl zvolen, všem svým voličům. Zároveň ale dal najevo, že bude prezidentem všech. "Chci být prezidentem dolních deseti milionů a mezi nimi jsou jak voliči Miloše Zemana, tak Karla Schwarzenberga. Nechci být prezidentem kmotrovských mafií, které parazitují na této společnosti a vysávají z jejího těla krev, aniž by jí vracely jakoukoli hodnotu," prohlásil.

Miloš Zeman:

"V demokratických svobodných a tajných volbách je desetiprocentní rozdíl obdivuhodný a ještě jednou za to občanům, kteří mě volili, děkuji."

Zeman také poděkoval svému volebnímu štábu i své dceři Kateřině a herečce Bohdalové. K jeho vítězství mu podle jeho slov pomohla i média, "která stála na straně jeho protikandidáta". "Jejich zaujatá kampaň přesvědčila nerozhodnuté voliče, aby volili mne," řekl Zeman.

Miloš Zeman
Miloš Zeman

Místo první dámy první slečna 

Zemanova manželka se ani po zvolení jejího muže nebude na veřejnosti příliš objevovat. Nově zvolený prezident naznačil, že povinnosti první dámy převezme jeho dcera. "Kačenko, doufám, že i když nemáme šlechtické tituly, budeš souhlasit neformálně s tím, že budeš moje první slečna," řekl své dceři. 

Miloš Zeman si po náročné kampani neoddychne ani v následujících hodinách. Čekají ho rozhovory, mimo jiné i v ČT. Poté se ale chystá odjet na "svoji milovanou Vysočinu". "Pak se vrátím do Prahy, se mnou přijde zákon a budu se připravovat na svůj nástup do funkce," dodal.

Miloš Zeman:

"V pěti letech, které mě čekají, pokládám za základní přesvědčit občany, kteří volit nešli, že má smysl zúčastnit se politiky."

Zeman nicméně zdůraznil, že zatím ještě prezidentem není, protože nesložil prezidentskou přísahu. "Nejsem zde jako prezident, respektuji ústavu a konstatuji, že jsem zde jako občan Miloš Zeman," Poté, co ale složí přísahu, chystá inaugurační projev a poté navštíví vládu. První jeho zahraniční cesta povede na Slovensko.

Zeman také deklaroval, že bude spolupracovat se všemi členy vlády, včetně ministra zahraničí Schwarzenberga. Zároveň plánuje spolupracovat i s kraji. "Nerozlišuji lidi jen na levicové a pravicové, rozlišuji lidi i na profesionály a amatéry. Pokládám za povinnost setkávat se v krajích s těmi osobnostmi, které pro ČR něco udělaly, a je mi jedno, jestli volily Karla Schwarzenberga, nebo mne. Záleží mi na tom, jestli odvádějí peníze na daních a dávají občanům nová místa," uvedl v rozhovoru pro Události. 

přehrát video
Miloš Zeman k výsledku volby
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.