ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Jubilejní ročník Tour: náročné horské etapy a cíl v Paříži plné světel

Velikost textu:
aktualizováno 24. 10. 2012 17:38

Paříž - Jubilejní 100. ročník Tour de France přichystá cyklistům mimořádně náročný horský profil. Trasa bude v nové sezoně vyhovovat spíše vrchařům, během jedné etapy budou muset závodníci například absolvovat hned dvakrát nechvalně proslulé stoupání do Alp d'Huez.

Peloton Tour de France
Peloton Tour de France

Legendární závod, který se chce v příštím roce oklepat po dopingovém skandálu Lance Armstronga, odstartuje 29. června poprvé v historii na Korsice. Po 3 360 kilometrech, které cyklisté poprvé po 10 letech absolvují výhradně na území Francie, dojede peloton o tři týdny později do tradičního cíle na Champs-Élysées v Paříži.

Cíl v rozsvícené Paříži

Novinkou bude dojezd po setmění za umělého osvětlení. Cyklisté by měli spurtovat o prestižní poslední dílčí triumf v závodu kolem 21:45. "Jsem Pařížan a představuji si to město světel," rozplýval se ředitel závodu Christian Prudhomme.

Očekává, že Tour bude muset bojovat o svou důvěryhodnost vzhledem k tomu, že devět z posledních 14 titulů muselo být vítězům následně kvůli dopingu odebráno. Sedmkrát byl hříšníkem padlý hrdina Armstrong, který triumfoval v letech 1998 až 2005 a o své trofeje přišel až nyní. "Doping je nepřítel. Tour ale bude silnější než doping," řekl Prudhomme.

Cyklistika se ale podle Prudhomma v posledních letech mění. "Nemůžete říct, že (dopingové) testy nefungují. Připomínám, že za posledních pět let jsme přistihli dva vítěze," uvedl s odkazem na Floyda Landise a Alberta Contadora, šampiony z let 2006 a 2010, kteří neprošli během závodu dopingovými kontrolami.

Tour de France 2013
Tour de France 2013

Nový ročník by měl vyhovovat cyklistům, jako je Contador či Andy Schleck. Obhájce titulu Bradley Wiggins bude mít coby časovkářský specialista velké problémy uspět a vedení jeho stáje Sky už dříve oznámilo, že místo týmové jedničky nejspíš zaujme letos druhý Chris Froome. "Mým cílem vždy bylo vyhrát jednou Tour a potom se vypořádat s tím, co přijde. Mým úkolem pravděpodobně bude podporovat Chrise. Chci být v úspěšném týmu, a jestli má být Chris lídrem, tak ať jím je," uvedl Wiggins, který letos dovezl do Paříže žlutý trikot jako první Brit v historii.

Výstup obávanými 21 vlásenkami do horského střediska Alp d'Huez budou muset cyklisté zvládnout dvakrát během 18. etapy. Jen čtyři dny poté, co absolvují další pověstný výjezd na Mont Ventoux, kde vyvrcholí 15. etapa v tradiční Den Bastily.

Žlutý trikot si budou moci letos užít i spurtéři, podle Prudhomma poprvé od roku 1966, jelikož úvodní etapa s cílem v Bastii bude zcela rovinatá. Časovkáři pak budou útočit v jedné týmové a dvou individuálních časovkách. Jejich celková délka se oproti loňsku snížila na 65 kilometrů.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.