ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Třicátník Synek dál sní o nejcennější skifařské medaili

Velikost textu:

Praha - Z vrcholných akcí vozí skifař Ondřej Synek medaile již řadu let, ze světových šampionátů jich má kompletní sadu, avšak nejcennější veslařská medaile - olympijské zlato - v jeho sbírce dosud chybí. Na letošních hrách v Londýně obhájil stříbro, na další šanci si tak vyučený zlatník musí počkat do příští olympiády v Riu de Janeiru. Jeden z nejlepších světových skifařů posledních let slaví třicetiny.

Ondřej Synek se stříbrnou medailí
Ondřej Synek se stříbrnou medailí

"Jestli Ondra vydrží tuhle dřinu, tak to za čtyři roky může být všechno jinak a bude zlatý," věří v úspěch svého svěřence a předloňského mistra světa trenér Milan Doleček. Ten si Synka před lety vytáhl z Brandýsa nad Labem do pražské Dukly a po dvou sezonách na dvojskifu, na němž jezdil s jeho synem Milanem, jej v roce 2005 definitivně přesadil do skifu. Brzy se potvrdilo, že to byl šťastný krok.

Synek se při své skifařské premiéře na mezinárodní scéně uvedl vítězstvím na světovém poháru v Etonu, na následném mistrovství světa v Gifu si dojel pro bronz. Od té doby se z vrcholné akce nikdy nevrátil s prázdnou, předloni se díky triumfu na MS v Hamiltonu stal premiérovým českým mistrem světa v olympijské veslařské disciplíně. V témž roce ovládl i všechny ostatní závody a byl zvolen nejlepším veslařem světa.

Vítězství trojnásobného vítěze domácí ankety Posádka roku bylo o to cennější, že dokázal porazit skifařského fenoména posledních let Mahého Drysdala na jeho domácí půdě. Novozélanďan se ale poučil a na loňském světovém šampionátu v Bledu i na letošní olympiádě v Londýně svému největšímu rivalovi porážku oplatil.

"Jako malý jsem zkoušel spoustu sportů. Hrál jsem taky fotbal, ale byl jsem kopyto. U veslování jsem zpočátku zůstával hlavně kvůli partě, první úspěchy se začaly dostavovat až po pěti letech," popsal své začátky Synek. V roce 2002 dokázal jako první tuzemský závodník po 14 letech porazit na skifu legendárního Václava Chalupu, jenž tehdy prohlásil: "Ondra ukázal, že je dobrým skifařem, a pokud na sobě bude dál pracovat, mohl by být kvalitním veslařem."

Již o rok později získal Synek díky bronzu z mistrovství světa v Miláně svou první velkou medaili, tehdy ještě na dvojskifu s Dolečkem mladším. Po přechodu na skif cenné kovy rychle přibývaly, na ME 2007 v Poznani přispěl i ke zlatu osmy.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.