ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Křížek vybojoval na ME jachtařských skifů čtvrté místo

Velikost textu:

Riva del Garda – Češi byli na letošním mistrovství Evropy jachtařských skifů RS 700, konaném od 14. do 20. července, velmi úspěšní. V Itálii na jezeře Lago di Garda se poprvé v historii tohoto prestižního závodu účastnili také čtyři závodníci z České republiky. Jan Myslík dokázal vybojovat celkové 7. místo a David Křížek dokonce 4. místo.

David Křížek
David Křížek

Celý čtyřčlenný tým dorazil do dějiště závodu již s předstihem, aby si zvykl na tvrdé povětrnostní podmínky, ale extrémní vítr zpočátku nedovolil vyplutí a další den bylo naopak bezvětří. Tým si tedy musel vystačit s tím, co natrénoval na domácím Lipně. Podmínky však byly zcela odlišné. Velmi silný vítr a poměrně velké vlny.

První den zvítězil Ian Nolan. Z našich dojel Křížek na skvělém 5. místě a na 7. pozici pak Myslík. To bylo pro soupeře poměrně velkým překvapením. Druhý den se odjela opět jen jedna rozjížďka, a to už se našim tolik nevedlo. Nikdo se neubránil převržení, což se projevilo na výsledcích. V dalších dvou dnech vítr ještě o něco zesílil a vždy se odjelo po třech rozjížďkách. Nebyla nouze o dramatické situace i zlámané stěžně a občasná zranění.

Start jedné z rozjížděk ME
Start jedné z rozjížděk ME

Z našich si jednoznačně nejlépe vedl Myslík. Ten dokázal minimalizovat převržení, ale zároveň jezdil dobře i takticky. Dvakrát si dokonce dojel pro 4. místo. Otec a syn Zídkové bojovali o každý bod, ale nejlepším umístěním pro ně zůstalo 10. místo v rozjížďce. Zdeněk Zídek navíc musel dějiště šampionátu ve čtvrtek večer opustit. Zbytek týmu se připravoval na finálový den.

V pátek se dopoledne objevily nad horami drobné mráčky, což mírně narušilo termiku, a tak se první rozjížďka odjela ještě v přijatelném větru. Ta druhá se však jela už v klasickém vichru a větších vlnách. Neuvěřitelnou jízdu předvedl Křížek, který dokázal dojet na 2. místě, což jej tak zmotivovalo, že tentýž výsledek předvedl i v závěrečné rozjížďce. Celkově jej to katapultovalo na krásné 4. místo v absolutním pořadí.

Čeští jachtaři Zdeněk Zídek, Jan Zídek a Jan Myslík
Čeští jachtaři Zdeněk Zídek, Jan Zídek a Jan Myslík

"Byl to můj velký den!" prohlásil David po dojezdu. "Tato třída je pro mě spíše tréninková. Věnuji se především katamaránům. O to větší mám z výsledku radost. Díky ANYWHERE za skvělou loď a také ERSTE Premier za podporu v letošní sezoně. Můj technik Vojta Komárek mi loď skvěle nachystal a tak jsem neměl takřka žádné technické problémy. Jen třetí den jsem si sáhnul na dno svých sil. Několikrát jsem se převrátil, ale vždy jsem to ještě relativně stáhnul. V poslední rozjížďce toho dne v závěrečném kole jsem byl již totálně vyčerpaný. Jel jsem na pravé křídlo ke skále, kde je silnější a lépe stočený vítr a udělal jsem obrat. Při spuštění na trapézu mě ale přestala poslouchat pravá ruka a zůstala v křeči sevřená na laně. Nemohl jsem ji vůbec ovládat. Po několika minutách jsem ji násilně otevřel druhou rukou, ve které jsem navíc držel kormidlo. Přehmátl jsem na otěžové lano, dotáhl jsem jej a ruka se opět v křeči sevřela. Byla to bolest a velká bezmoc. Nevím, co bych dělal, kdybych se převrátil a skončil pod lodí. U návětrné bóje se mi podařilo odpadnout po větru a z kapsy v lodi jsem vyndal Energy gel od Nutrendu. Během chvíle jsem jej pozřel a vytáhl generovou plachtu. Křeč postupně ustoupila a mně se nakonec podařilo dokončit rozjížďku na 4. místě. Byl to velmi náročný den a všichni jsme byli pěkně potlučení. Z konečného umístění mám obrovskou radost. Je to náročná třída, ale jezdí zde skvělí kamarádi, kterým patří velké poděkování za pomoc v přípravě i během závodu."

Suverénním vítězem šampionátu se stal Alex Newton-Southon, který vyhrál většinu rozjížděk. Odveta proběhne již 25. a 26. srpna na Lipně v rámci mezinárodního mistrovství České republiky, kam se úřadující šampion chystá přijet.

Výsledky ME jachtařských skifů RS 700

1. Alex Newton-Southon

2. Jerry Wales

3. Ian Nolan (všichni z Velké Británie)

4. David Křížek

…7. Jan Myslík

…14. Zdeněk Zídek

…15. Jan Zídek (všichni z ČR)

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.