ČTsport

ČTsport
neděle 18. listopadu 2018 Romana

Rozbrečel jsem se a volal mámě, popsal olympijský výběr Micka

Velikost textu:

Praha - Bude v sedmnácti letech benjamínkem české olympijské výpravy v Londýně, za pár let se ale o plavci Janu Mickovi může hovořit velmi často. V letošní sezoně mimo jiné zlomil jasně nejstarší český plavecký rekord (34 let) Daniela Machka v disciplíně 1 500 metrů volný způsob a na poslední chvíli mu dokonce byla doručena pozvánka mezinárodní federace FINA k účasti na olympijských hrách v Londýně.

Olympijské plavecké centrum
Olympijské plavecké centrum

Když mu minulý týden řekla trenérka Jaroslava Passerová, že pojede na olympiádu, nevěřil. "To je nějaká blbost. Nějaký vtip, ne?" myslel si. Ale když uviděl, jak se pro něj zařizuje termín odletu, musel novinku zavolat domů. "Rozklepaly se mi ruce, maminka se rozbrečela a pak i já," řekl v rozhovoru po víkendovém mistrovství České republiky, kde překonal vlastní český rekord na trati 800 metrů volný způsob.

Už si totiž plánoval, jak bude mít první týden v srpnu volno, jak ho stráví s rodiči na chatě a sledováním olympijských her u televize. "FINA už dávno vybrala plavce s limity B, takže jsem v to ani nedoufal. Místo volna tak pojedu do Londýna. Jsem samozřejmě moc rád, že to vyšlo. Strašně se na to těším, jak budu okukovat ostatní, jak se připravují. Budou to pro mě další velké nové zkušenosti, jsem na to hodně zvědavý," povídal nadšeně.

Kyněra: Je to opravdu obrovský talent

Rodák z Prahy je považován za velký talent českého plavání, je občas přirovnáván ke Květoslavu Svobodovi, který se stal před dvanácti lety dvojnásobným juniorským mistrem Evropy i evropským rekordmanem. K tomu má Micka sice ještě daleko, ale větší talent mezi muži v Čechách od té doby nebyl. "Časy plave skvělé. Evropa a svět je sice pořád trochu někde jinde, ale bude mezi juniory i příští sezonu, tak uvidíme. Každopádně to je hodně velký talent," řekl kouč reprezentace Jiří Kyněra.

Micka plave od osmi let. Vždy to pro něj byla zábava, v posledních dvou letech se mu stala i prací. Je členem vysokoškolského centra a členem USK Praha.

Jan Micka: Vždy jsem snil o tom, že bych se chtěl dostat na olympijské hry. Doufal jsem, že by to mohlo vyjít za čtyři roky v Riu. Ale tohle je velký fofr.

Neví proto, co s ním udělá stres. Už několikrát před velkými závody zažil trému, byť loni stál dvakrát na stupních vítězů při Olympijských hrách mládeže EYOF v Turecku a letos skončil dvakrát čtvrtý na mistrovství Evropy juniorů. "Bojím se, že začnu být nervózní a začnu zmatkovat. Snažím se být v klidu, ale občas jsem nervózní dva dny před závody, párkrát jsem z toho měl i horečky, snad to ale dobře dopadne," věřil.

Trénuje v Praze mimo jiné i s dlouholetou nejlepší českou dálkovou plavkyní Janou Pechanovou, která stále střídá obě plavecké disciplíny a pochvaluje si to. Sám totiž koketuje se závody na volné vodě a v bazénu na délce 5 000 metrů. "Kdysi jsem začínal s motýlkem, ale jde mi nejvíc kraul a dlouhé tratě, tak u toho zatím zůstanu," plánoval.

Mezi dálkové plavce si chce odskočit maximálně dvakrát za rok, byť už loni byl druhý na MČR na 5 000 metrů a letos na této trati dokonce vyhrál mezi specialisty a zaplaval český rekord. A po olympijských hrách se zúčastní mistrovství světa juniorů v dálkovém plavání v Kanadě, kam se kvalifikoval na trati 7,5 kilometru. "Nevím, jak to bude v budoucnosti, ale hlavní je pro mě nyní bazén," prohlásil.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.