ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Deblkanoisté Radoň a Dvořák jsou mistry Evropy na pětistovce

Velikost textu:
aktualizováno 24. 6. 2012 16:27

Záhřeb - Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák vyhráli na mistrovství Evropy v Záhřebu závod v neolympijské disciplíně 500 metrů. Stříbrné medaile na pětistovce přidali singlkanoista Martin Fuksa a kajakář Josef Dostál. "Bude hymna! Poprvé!" křičel radostně v cíli Dvořák. "Asi budu brečet," prohlásil dojatý Radoň. "Když nám nikdo nestačil, tak jsme jeli a jeli. Vlastně stačí jen rychle pádlovat," žertoval Dvořák.

Záhřebské ME kajaků a kanoí
Záhřebské ME kajaků a kanoí

Radoně a Dvořáka čeká na olympijských hrách v Londýně kilometrová trať, na které v sobotu v chorvatské metropoli dojeli pátí. Na ME přicestovali z vysokohorského soustředění ve Švýcarsku bez vyladění formy, dnes však na pětistovce všechny soupeře předčili. Druhé Rumuny porazili téměř o půl sekundy.

"Přesně takhle se to má jezdit. Ze zadní pozice a po polovině vyrazit do finiše," pochválil posádku reprezentační trenér Martin Doktor. Kouč mistrů Evropy Libor Dvořák, zadákův otec, ocenil dodržení taktiky: "Tu splnili do puntíku. Věděli jsme, že Bělorusové vypálí, tak jsme se drželi za nimi a po polovině kluci zrychlili. Přesně jak měli," uvedl v tiskové zprávě.

Jeho svěřence nyní čeká závěrečná předolympijská příprava, také v Itálii budou trénovat v nadmořské výšce 2 000 metrů. "Určitě nám to půjde lépe. Po takovém úspěchu je všechno jednodušší. Potvrdili jsme si, že jdeme správnou cestou k Londýnu. Vítězství na pětistovce v Záhřebu nám ukázalo, že jsme na tom rychlostně dobře. Nyní musíme dotáhnout tempo na dvojnásobnou olympijskou trať," poznamenal trenér Dvořák.

Devatenáctiletý kanoistický talent Fuksa si stříbrem spravil chuť po sobotním finále kilometru, v němž na čtvrtém místě zaostal za medailovými pozicemi o pouhých 24 tisícin sekundy. Dnes ho zdolal pouze Francouz Mathieu Goubel, který zvítězil o 716 tisícin vteřiny.

"Konečně placka, snad se to tímto zlomilo. Ale bylo to trápení. Před startem jsem se cítil unavený a po polovině závodu jsem tuhnul. Ale ostatní naštěstí taky. A posledních 50 metrů už jsem skoro neviděl. Modlil jsem se, abych už byl v cíli," popsal průběh závodu Fuksa.

Další loňský junior Dostál prohrál s nejrychlejším Andersem Gustafssonem ze Švédska o 140 tisícin sekundy. O stříbro se dvoumetrový kajakář podělil stejným časem s Polákem Markem Twardowským. "Této seniorské medaile si vážím víc než těch juniorských. Začal jsem totiž předjíždět anebo vyrovnaně závodit s chlapy, které jsem měl před pár roky za bohy a ani jsem nedoufal, že bych se s nimi mohl měřit. To je třeba případ Gustafssona, který mě tady sice ještě porazil, ale už jen těsně. Anebo Bělorusa Jureni, který ani nepostoupil do finále A," uvedl se stříbrnou medailí na krku Dostál.

Kanoistka Jana Ježová zaostala na dvoustovce za bronzovou medailí o pouhých osm tisícin sekundy, další cenný kov české výpravě nepřinesly ani závěrečné vytrvalecké závody na 5000 metrů. Čtyřkajak Pavel Davídek, Patrik Kučera, Jakub Špicar, Jakub Adam obsadil ve finále kilometrové trati deváté místo.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.