ČTsport

ČTsport
sobota 17. listopadu 2018 Mahulena

Úspěšná, ale i tragická expedice do Himalájí se vrátila do Čech

Velikost textu:

Praha - Čeští horolezci pod vedením Leopolda Sulovského se před dvěma týdny vrátili z  expedice do Himalájí. Podařilo se jim vystoupit na čtvrtou nejvyšší horu světa - 8 516 metrů vysokou nepálskou Lhoce. Úspěšnou expedici však poznamenala tragická událost, při sestupu z vrcholu zemřel horolezec Milan Sedláček. Jeho tělo se kvůli monzunovým dešťům vrátí do republiky až na podzim.

Z archivu Leopolda Sulovského
Z archivu Leopolda Sulovského

Leopold Sulovský je jeden z nejúspěšnějších českých horolezců. V roce 1991 se stal prvním Čechem, který stanul na Mount Everestu. V 90. letech patřil do evropské horolezecké špičky a účastnil se několika mezinárodních expedic. Na osmitisícovku Lhoce, která leží na čínsko-nepálských hranicích, se pokusil vystoupit už v roce 2010, nepřízeň počasí však výpravě dovolila vystoupat jen do 7 800 metrů. Proto se do Himalájí na jaře vydal znovu.

Vystoupit až na vrchol se mu však nepodařilo. "Zhruba v 8 200 metrech jsem dostal žaludeční potíže, takzvaný hlaďák. Neodhadl jsem, kdy mám jíst. I kdybych se najedl, tak bych musel čekat nejméně dvě hodiny na výstup, proto jsem se rozhodl pro návrat do základního tábora," uvedl. Vrchol hory se podařilo dosáhnout dvěma členům výpravy - Radovanu Markovi a zesnulému Milanu Sedláčkovi.

Sedláček po výstupu ztratil sílu na zpáteční cestu. "Získal si ostruhy horolezce, kterému není potřeba něco přikazovat a vysvětlovat. Měl důvěru. Nepředpokládali jsme, že udělá tuto chybu, za kterou se většinou krutě platí," doplnil Sulovský.

přehrát video
Rozhovor s Leopoldem Sulovským
přehrát video
Reportáž Alexandry Přečkové
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.