ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Šachista Ánand obhájil titul mistra světa

Velikost textu:
aktualizováno 30. 5. 2012 17:36

Moskva - Indický šachista Višvánáthán Ánand obhájil titul mistra světa. Izraelského vyzyvatele Borise Gelfanda porazil v Moskvě v tie-breaku 2,5:1,5. Tie-break tvořily čtyři partie se zkráceným časovým limitem. Dvanáct předchozích partií rozhodnutí nepřineslo: každý ze soupeřů vyhrál jednou a desetkrát se rozešli smírně.

Ánand a Gelfand
Ánand a Gelfand

Dvaačtyřicetiletý Ánand v dnešních zkrácených partiích potvrdil roli favorita. V rapid šachu je považován za jednoho z nejlepších hráčů, před devíti lety v něm vyhrál mistrovství světa. Navíc v 28 dosavadních partiích se zkráceným limitem proti Gelfandovi vybojoval osm vítězství a jen jednou prohrál.

V Treťjakovské galerii rozhodla druhá partie, kterou Ánand bílými figurami vyhrál v 77. tahu. Gelfand už potom nedokázal ztrátu bodu smazat. "Bylo to těsné a ohromně napínavé. Je to úleva, vyhrál jsem trochu i se štěstím. Na konci to byla hlavně bitva nervů," uvedl Ánand, který je na šachovém trůnu nepřetržitě od roku 2007. Poprvé se stal světovým šampionem už před dvanácti lety.

Gelfand se snažil po prohře v druhé partii útočit a vyrovnat, ale neuspěl. "V poslední partii už bylo zkrátka málo času na to, aby se mi povedlo zvolit ty nejlepší tahy," řekl rodák z Běloruska. Ánand za titul získal prémii 1,4 milionu dolarů (29 milionů korun), poražený vyzyvatel si z duelu odnesl 1,15 milionu dolarů (24 milionů korun).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.