ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Váňa sledoval pět dnů po zlomenině nohy dostihy v Lysé

Velikost textu:

Lysá nad Labem - Pět dnů po pádu z koně a zlomenině stehenní kosti se žokej Josef Váňa objevil na dostizích. Osminásobný vítěz Velké pardubické přijel na Prvomájovou steeplechase do Lysé nad Labem, kde sledoval své svěřence.

Josef Váňa v Lysé nad Labem
Josef Váňa v Lysé nad Labem

"Běhá nám tady pět koní, tak budu držet palce," řekl Váňa s jiskrou v oku po příjezdu na závodiště. Sedl si u dráhy a nohu s ortézou si položil na druhou židli. Podívat se do stájí neplánoval. "Budu rád, když bude pofukovat vítr a odpoledne přežiju." Váňa si zlomil levou stehenní kost minulý čtvrtek při pádu z Dancing Babe při vyjížďce pod vrchem Vladař. Ještě týž den podstoupil v Plzni operaci.

Cestu do Lysé nad Labem plánoval Váňa již druhý den po zranění a i v horkém svátečním dnu dorazil. "To není o tom, jestli to je nezbytný, já tady chci být a hotovka," řekl Váňa bez okolků. Radost mu pak udělal syn Josef, který se narychlo vrátil z angažmá v Itálii a slavil tři vítězství včetně triumfu ve vrcholu odpoledne Prvomájové steeplechase s hnědákem Sorosem.

Před steeplechase na 4 200 metrů rozebírali otec a syn Váňové taktiku, která se osvědčila. "Táta mi říkal, abych si je nenechal moc utéct, proto jsem musel už na začátku protilehlé roviny nastoupit a v cílové rovině ještě Ursan potlačil, což nám vyhovovalo," řekl Váňa junior. "Chtěl bych poděkovat mančaftu, jak to teď zvládá," řekl Váňa starší.

přehrát video
Váňa na dostihu

Definitivně lékaři svolili k cestě Váni do Lysé až po výsledcích krevních testů, jelikož žokej ztratil při operaci hodně krve. "Díky krevnímu obrazu doktor rezignoval," řekl Váňa. Do nemocnice se ale Váňa ještě musí vrátit, ale už jen na krátkou dobu. Čeká ho další odběr krve a vyšetření. "Jinak už mám program na dva dny," řekl Váňa. Noha Váňu nebolela i proto, že mu pomohla léčitelka. Zranění ale označil za jedno z horších. "Blbý, no," jen špitl.

Podle lékařů by mohl usednout znovu do sedla za půl roku, Váňa v optimistických odhadech tvrdil, že se sveze už za měsíc. "Uvidíme, kde se sejdeme, asi někde mezi tím. Zlomenou stehenní kost blbě kousek nad kolenem jsem neměl. Jsem zvědavý, co to bude dělat," řekl Váňa v Lysé nad Labem.

Vedle zlomeniny měl Váňa po pádu i vnitřní zranění, protože ho Dancing Babe při pádu přilehla. "Mám zlomená žebra a ještě něco, a to byl problém," řekl Váňa. Zkušený žokej Váňa řekl, že kůň jezdce kdykoli zaskočí. "To je jako v autě, pořád vás může něco zaskočit," řekl devětapadesátiletý Váňa a o tom, zda pojede na podzim Velkou pardubickou, nechtěl spekulovat. "To je brzy, to teď nebudu řešit."

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.