ČTsport

ČTsport
úterý 20. listopadu 2018 Nikola

ČSTV by měl být servisní organizací a spravovat majetek sportu

Velikost textu:

Nymburk - Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) by se měl od příštího roku transformovat v čistě servisní organizaci hlavně pro tělovýchovné jednoty a kluby a starat se o majetek. O nové struktuře českého sportu v čele s Českým olympijský výborem (ČOV) mluvilo vedení ČSTV na valné hromadě. "Nejde o změnu ČSTV, ale o změnu struktury sportu," řekl Jiří Kejval, šéf veslařů a od listopadu nejspíše také nový předseda ČOV. "Čeká nás největší změna českého sportovního prostředí za 60 let," poznamenal předseda ČSTV Miroslav Jansta.

Valná hromada ČSTV
Valná hromada ČSTV

Konkrétních obrysů nabývá představa struktury sportu v zemi jen pozvolna. Velmi pravděpodobné je, že "hlavou" se stane olympijský výbor, další instituce zastřešující sport jako ČSTV, Sokol či Sdružení sportovních svazů budou pod ním. "Napříč organizacemi existuje shoda v tom, že olympijský výbor by měl být hlavní platformou pro sportovní organizace, která bude fungovat směrem ven, která by mluvila za sport vůči vládě, Parlamentu a jiným," vysvětlil Kejval.

Kejval s Janstou i předsedou fotbalistů Miroslavem Peltou při vystoupeních apelovali, že sport musí po letech fungovat jednotně. "Sport nemá v uvozovkách žádného třídního nepřítele a největší nepřátelé sportu jsou akorát sportovci sami sobě. Pokud se podaří držet jednotu, tak to půjde jenom nahoru," řekl Kejval a na dotaz, jestli sportovci prozřeli nebo je k jednotě dohnal nedostatek peněz, řekl jasně: "Bída nás dohnala do rohu a pevně doufám, že bude následovat prozření."

přehrát video
Valná hromada ČSTV

Role ČSTV v novém sportovním systému bude především v poskytování servisu jednotám. Otázkou je jejich financování, které bude vícesložkové, a noví krajští manažeři budou muset bojovat o peníze na krajích, městech a obcích. Třeba o ty, které města a obce od letoška dostanou díky novele loterijního zákona. "Bude to strašná spousta práce, protože se nedá udělat jedna obecná šablona platící na všechny," řekl Kejval. Podle něj všechny tlačí čas, protože nová struktura by měla fungovat již od příštího roku. "Přežijí funkcionáři, kteří si seženou peníze na svou činnost a mají dobré jméno mezi politiky a zastupiteli, ostatní skončí."

Změněný ČSTV by se na rozdíl od současnosti měl dobře starat o majetek, který sportu zůstal. Jde hlavně o horská střediska a o sportovní centrum Nymburk. "Chceme, aby majetek vzkvétal a třeba se rozmnožoval," řekl Kejval. Jansta s tenisovým bossem Ivem Kaderkou na valné hromadě zopakovali, že akciové podíly v horských střediscích nejsou na prodej. "Chceme je nově uchopit, najít spoluinvestory a rozvíjet," řekl Jansta. "Můžou být silným vydělávajícím subjektem. Ve spolupráci s lyžaři chceme vytvořit národní lyžařské středisko, zvyšovat ekonomickou výnosnost a mít jednotný marketinkový kabát," dodal Kaderka.

Jisté je, že se bude na národní sportovní centrum modernizovat areál v Nymburku. "Aby byl Nymburk Nymburkem," řekl Libor Varhaník, šéf atletického svazu a komise na přebudování Nymburku na národní centrum. Vize zahrnuje zkvalitněné ubytování, nový hotel, osm fotbalových hřišť, halu a vše pod jednou střechou. Financovat by se přestavba měla z peněz státu, krajů, měst ale i evropských fondů. O reorganizaci struktury a novém způsobu financování by měli delegáti hlasovat na mimořádné valné hromadě ČSTV, která se bude konat nejspíše 1. prosince.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.