ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Muhammad Ali, největší z boxerů

Velikost textu:

Louisvile/Praha - "Létám jako motýl a bodám jako včela" - tímto dnes již proslulým výrokem popisoval americký boxer Muhammad Ali svůj originální styl, díky němuž dosáhl v ringu řady velkých triumfů. Olympijský vítěz z roku 1960, kdy zvítězil ještě pod svým původním jménem Cassius Clay, zůstává jediným boxerem, který třikrát získal titul profesionálního mistra světa v těžké váze. Jeden z nejslavnějších, ale i nejkontroverznějších sportovců všech dob se narodil 17. ledna 1942. 

Muhammad Ali
Muhammad Ali

"Viděli jste někdy boxera, který by byl tak chytrý jako já? Já jsem doktor filozofie boxu. Já dělám z boxu zážitek, já z něj dělám celosvětovou záležitost. Jsem ten nejlepší, nejsilnější a nejchytřejší boxer, který kdy vstoupil do ringu," prohlašoval sebevědomě Ali, jenž si vysloužil přezdívku Největší a kromě tvrdých ran ničil své soupeře i psychicky.

Z 61 zápasů mezi profesionály jich vyhrál 56. Amatérský ring opustil po triumfu na OH 1960 v Římě s bilancí 100 vítězství a pěti proher. Zatímco v ringu udivoval výjimečnou rychlostí a skvělým postřehem, veřejnost často šokoval svou nevyzpytatelností. Krátce po zisku prvního mistrovského pásu v roce 1964 přešel na muslimskou víru a změnil si jméno z Cassius Clay na Muhammad Ali. O tři roky později zase odmítl nastoupit do armády a jít bojovat do války ve Vietnamu, neboť jako muslim odmítal účast v každé válce, která se nevede v Alláhově jméně.

Z obdivovaného sportovce se rázem stal "zbabělý černoch", byl mu odebrán titul a hrozilo mu pětileté vězení. Tam nakonec především díky svým právníkům neskončil, ale přišel o boxerskou licenci. K boxu se vrátil až v roce 1970, kdy Nejvyšší soud USA rozsudek zrušil. Mezitím Ali objížděl Spojené státy, vysvětloval své důvody nejet do Vietnamu a kázal o hrdosti černých. Stačil nazpívat i několik gramofonových desek.

Muhammad Ali a Tony Madigan
Muhammad Ali a Tony Madigan

V březnu 1971 utrpěl Ali svou první porážku po 31 výhrách, v "bitvě století" podlehl úřadujícímu šampionovi Joeu Frazierovi. V říjnu 1974 však v dalším slavném duelu knokautoval George Foremana a vrátil se na trůn. Definitivně o titul mistra světa přišel v roce1980 a po další prohře o rok později svou kariéru ukončil. Ještě před tím proslul i jako sportovní diplomat, když přesvědčoval africké sportovce k bojkotu olympiády v Moskvě.

Dnes je z kdysi nejfotografovanější osobnosti světa nemocný muž trpící nevyléčitelnou Parkinsonovou chorobou, ale jeho příběh žije dál. Aliho život i kariéra se staly námětem mnoha knih i filmů, má dokonce vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. V roce 1999 ho renomovaný časopis Sports Illustrated vyhlásil nejlepším sportovcem století, ovládl i řadu obdobných boxerských anket.

Na OH 1996 v Atlantě za velkého jásotu publika zapálil olympijský oheň, o tři roky později ho zase obecenstvo zasypalo růžemi, když doprovázel svou dceru Lailu k premiéře v ženském ringu. Kromě ní má čtyřikrát ženatý Ali ještě dalších šest dcer a dva syny. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.