ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Dobeš chystá sportovní osvětu za 650 milionů

Velikost textu:
aktualizováno 12. 12. 2011 14:54

Praha - Základní a střední školy se mohou oficiálně začít hlásit do sportovního turnaje o pohár ministra školství. Akci zahájil sám ministr Josef Dobeš, na podporu zdravého životního stylu chce od příštího roku spustit také další projekt za 650 milionů korun. V obou případech plánuje sport propagovat prostřednictvím mediální kampaně. Podle kritiků je 650 milionů korun "neuvěřitelný vánoční rozpočet".

Josef Dobeš
Josef Dobeš

Na webu mladeznickysport.cz se mohou přihlašovat dívčí a chlapecké florbalové týmy ze základních škol a basketbalové týmy středoškoláků a středoškolaček. "Cílem tohoto projektu je přitáhnout děti a mládež ke sportu," uvedl ministr, jehož úřad vyčlenil na akci šest milionů korun. Odbornou pomoc při pořádání okresních, krajských a republikových kol poskytne Česká basketbalová federace a Česká florbalová unie, finálová klání pak bude vysílat Česká televize. Právě florbal je mezi mladými nejoblíbenějším sportem. Dobeš nevyloučil, že v příštích letech se bude v poháru ministra soutěžit ve více sportech.

Od ledna chce však ministerstvo spustit také tříapůlletý projekt na vzdělávání sportovních trenérů a instruktorů. Měl by stát 650 milionů korun, peníze by šly z evropských fondů. "Sport významně přispívá ke zvýšení konkurenceschopnosti jeho aktérů na trhu práce právě pro schopnosti a dovednosti získané jak při pravidelném tréninku, tak při účasti v soutěžích," zdůvodňuje zpráva k projektu.

přehrát video
Reportáž

Za peníze chtějí úředníci udělat analýzu a zjistit, jak jsou na tom sportovní kluby s vybavením a odborností vedoucích. Poté vytvoří nabídku vzdělávacích kurzů z oblasti zdravého životního stylu určenou nejen trenérům, ale i veřejnosti. "Dlouhodobé zkušenosti ukazují na nízkou úroveň tělesné výchovy na školách, o nedostatečném zázemí a špatných podmínkách pro děti, které by se chtěly věnovat sportu výkonnostně či ve volném čase," stojí ve zprávě. 

O projektu zatím podle Dobeše není rozhodnuto a na ministerstvu o něm budou jednat tento týden. Začínají se už ale ozývat první kritici, například podle spolku EDUin je 650 milionů korun "neuvěřitelný vánoční rozpočet".

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.