ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Nová plavecká revoluce? Phelps představil "rychlou kůži"

Velikost textu:

New York - Americký plavec Michael Phelps spolu s reprezentačními kolegy Ryanem Lochtem a Natalií Coughlinovou na přehlídce v New Yorku představili nové plavky pro blížící se olympijské hry. Nejnovější model, který už schválila i plavecká federace FINA, má umožnit, aby v létě v Londýně padla v bazénech další vlna světových rekordů. Nový komplet plavek, brýlí a čepice má ideální hydrodynamické vlastnosti.

Ryan Lochte, Michael Phelps a Natalie Caughlinová s novými plavkami
Ryan Lochte, Michael Phelps a Natalie Caughlinová s novými plavkami

Phelps přehlídku na molu v Manhattanu odstartoval. "Vědomí, že mám na sobě nejlepší možné plavky, mi vždy přinášelo pocit, že mám velké štěstí," prohlásil.

Podle výrobce může nová řada plaveckých oděvů s názvem Fastskin3 významně vylepšit časy plavců a být nejrychlejším modelem v historii. "Doufáme, že rekordy budou padat, ale to nakonec záleží na sportovcích," vtipkoval doktor Tom Waller, který se podílel na čtyřletém vývoji.

Ryan Lochte:

"Když si obleču nové plavky, cítím se jako superčlověk, mám pocit, že můžu porazit kohokoliv. Na startu si připadám jako postava z akčního filmu."

Plavky schválila mezinárodní plavecká federace FINA, která po záplavě rekordů na světovém šampionátu v Římě před dvěma roky zakázala revoluční celotělové modely. "Ve sportu, kde o vítězi rozhodují setiny vteřiny, mohou být takové plavky velkou výhodou," přiznal Phelpsův trenér Bob Bowman. "Bude se to odvíjet od toho, jak budou jednotliví plavci těžit ze všech prvků. Nemyslím si, že by výhoda pramenila jen z toho, jak jsou zkombinovány plavky, čepice a ochranné brýle, takže se pohybujeme v rámci předpisů FINA," řekl Bowman.

Devětadvacetiletá Coughlinová si pochvalovala i brýle, které umožňují periferní vidění celkem v úhlu 180 stupňů a částečně připomínají oči pavouka. "Já plavu znak, takže si nemohu dovolit rozhlížet se, jak jsou na tom soupeřky. Takhle ale vidím všechno i bez toho, abych pohnula hlavou," řekla.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.