ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Zemřel legendární vzpěrač Alexejev, držitel 80 rekordů

Velikost textu:

Mnichov - Legendární vzpěrač Vasilij Alexejev dnes zemřel ve věku 69 let. Bývalý sovětský reprezentant vyhrál během své unikátní sportovní kariéry v supertěžké váze dvakrát olympijské hry, osmkrát mistrovství světa a vytvořil 80 světových rekordů. V anketě Vzpěrač století, kterou v roce 2005 uspořádala mezinárodní federace IWF, obsadil Alexejev třetí místo. Více hlasů získali jen nejúspěšnější vzpěrač v olympijské historii Turek Naim Süleymanoglu a Řek Pyrros Dimas.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Alexejev trpěl srdečními problémy, kvůli nimž byl začátkem listopadu hospitalizován na specializované klinice v Mnichově, kde zemřel. Právě v bavorské metropoli získal v roce 1972 své první olympijské zlato.

Od roku 1970 si přes160 kilogramůvážící silák držel sedm let neporazitelnost. Vedle osmi triumfů na MS nasbíral stejný počet evropských titulů včetně vítězství na šampionátu v Havířově v roce 1978. V této době se jakožto "nejsilnější muž světa" dostal i na titulní stranu amerického magazínu Sports Illustrated.

Na olympijských hrách v Moskvě však místo završení zlatého hattricku selhal. V trhu si stanovil příliš vysokou základní váhu, kterou nedokázal zvednout. Krátce poté ukončil kariéru.

Později také trénoval reprezentaci, ale jako kouč už tolik úspěšný nebyl. V roce 1993 byl uveden do mezinárodní vzpěračské Síně slávy.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.