ČTsport

ČTsport
úterý 18. září 2018 Kryštof

Petice sportovců Hvězdy nepadají z nebe je ve sněmovně

Velikost textu:
aktualizováno 26. 10. 2011 22:14

Praha - Z rukou sedminásobné olympijské vítězky ve sportovní gymnastice Věry Čáslavské, trojnásobného oštěpařského šampiona z OH Jana Železného a za asistence poslance, bývalého hokejisty a vítěze her v Naganu Jiřího Šlégra převzala předsedkyně poslanecké sněmovny České republiky Miroslava Němcová petici na podporu sportu v České republice. Kampaň Hvězdy nepadají z nebe podpořilo více než 60 000 příznivců, kteří žádají větší finanční podporu zejména mládežnického sportu.

Ivo Kaderka
Ivo Kaderka

Akce odstartovala před třemi týdny, za tu dobu dorazilo do sněmovny kolem 30.000 pohlednic a stejný počet zpráv elektronické pošty vyjadřující podporu kampani. "Poslanecká sněmovna byla zahlcena korespondencí. Jde o spontánní vyjádření názoru sportovní veřejnosti," komentoval to na dnešním setkání s novináři jeden z iniciátorů akce Ivo Kaderka, předseda Českého tenisového svazu.

Sportovní svazy sdružené v iniciativě Český sport 2011 chtějí, aby poslanci mysleli na sport při schvalování nového loterijního zákona a zdanění hazardu. Upozorňují na to, že po krachu společnosti Sazka a vinou malé podpory státu je český sport a zejména aktivity mládeže v krizi. Podle státní podpory je ČR v přepočtu na jednoho občana na 25. místě v Evropské unii. "Od ledna budeme hledat cesty, jak vám to nahradit," prohlásila při převzetí petice Němcová.

přehrát video
Petice Hvězdy nepadají z nebe

Iniciativě Český sport 2011 se tak zřejmě nejspíš už nepodaří zvrátit hlasování o zdanění hazardu. "V koalici se na čemsi domluvili a sport zaplakal. Pokud dojde ke schválení loterijního zákona v této podobě, sport přijde o dvě miliardy," upozornil za Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl. Do českého sportu plynulo v roce 2010 zhruba 7,7 miliardy korun. V příští sezoně to bude asi o 2 miliardy méně, pokud do sportu nepůjdou peníze z daní za hazard.

Český sport 2011 sdružuje mimo jiné 68 ze 73 existujících sportovních svazů. Všichni chtějí společnými silami přesvědčit poslance o nutnosti zvýšení financování sportu. "Akci budeme opakovat, pokud nás poslanci nevyslyší. A pak znovu a znovu, dokud je nepřimějeme k jednání," prohlásil Ertl. "Kampaň byla úspěšná a je důležité, že se sportovci dokázali spojit ve chvíli, kdy je potřeba opravdu zabrat," doplnil předseda volejbalového svazu Zdeněk Haník.

Martin Doktor: Chceme, aby peníze z obratu loterijních společností nešly přímo do státního rozpočtu, ale do instituce, která sport zastřešuje, v tomto případě jde o ministerstvo školství. A to by peníze dále přerozdělovalo. Náš návrh rozděluje celý balík peněž na třetiny, jedna by šla obcím, další do sportu a zbytek neziskovým organizacím, do kultury a na charitu.

přehrát video
Hyde park

Oštěpař Železný se bojí zejména o mládežnický sport. "Pokud loterijní zákon projde v nepřijatelné podobě, největší dopad bude na mládež. Jsou v tom ale i sociální a zdravotní aspekty, to je pro stát výhodné. Sportovci bývali relativně klidní, neřešili takové problémy, ale v tuhle chvíli je třeba se ozvat a ukázat sílu," řekl Železný.

Podle některých názorů by se měli sportovní svazy zaměřit více na soukromé sponzory než na státní rozpočet. Trenér české reprezentace kanoistů a kajakářů Martin Doktor po považuje za krajně složité. “V soukromé sféře jsou výkyvy spojené s ekonomickou krizí daleko větší. Získat dnes sponzora na úrovni, o kterou nám jde především, tedy na mládež, je nesmírně těžké. Profesionální sport snížení dotací ze státních zdrojů tolik nepostihne,“ uvedl Doktor v pořadu Hyde park.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.