ČTsport

ČTsport
sobota 22. září 2018 Darina

Žokejové dosáhli svého, pravidla o užití bičíku se zmírňují

Velikost textu:
aktualizováno 21. 10. 2011 16:20

Londýn - Po protestech žokejů kvůli novému pravidlu v britských dostizích omezujícímu používání bičíku řídící orgán regule upravil a zrušil již udělené tresty. Belgický žokej Christophe Soumillon tak nepřijde o 50 000 liber (1,4 milionu korun), které si vydělal jako prémii při vítězství s francouzským koněm Cirrus des Aigles v Champion Stakes v Ascotu. Původně byl potrestán za to, že v cílové rovince švihl koně šestkrát bičíkem. O jeden úder tak překročil povolený limit.

 

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Pravidlo o počtu švihnutí v cílové rovince bylo zrušeno. Nadále však platí, že v rovinovém dostihu smí žokej použít bičík nejvýše sedmkrát, v překážkových dostizích je limit osm švihnutí.

Konec kariéry by měl odvolat elitní irský žokej Richard Hughes, který v krátké době porušil omezení dvakrát a obdržel distanc na 15 dnů. Poté ohlásil, že končí, jestli se pravidla nezmění. "Dokud se to nevyřeší, tak nebudu jezdit. Připravili mě o moje jezdecké umění. Je to, jako kdyby Messimu nařídili, aby nehrál levou nohou," stěžoval si před dnešním rozhodnutím jezdec.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

V Česku platí obdobné nařízení. Jezdci mohou používat v dostizích bičík neomezeně, ale jen sedmkrát v cílové rovince či po předposledním skoku.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.