ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

S traťovým rekordem vyhrál Alexander potřetí Ironmena

Velikost textu:

Kona – Slavný triatlon Ironman vyhrál již potřetí Australan Craig Alexander na Havaji. Zároveň si připsal i traťový rekord po patnácti letech. Závod složený z 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a maratonského běhu dokončil v čase 8:03:56 hodiny a navázal na své tituly z let 2008 a 2009. Český triatlonista Petr Vabroušek obsadil mezi profesionály třicáté místo výkonem 9:13:42. Na start letošního závodu se postavilo 50 mužů a 30 žen v kategorii profesionálů a dalších více než 1800 amatérů.

Trialonista na závodě Ironman
Trialonista na závodě Ironman

Vítězství si připsala i Britka Chrissie Wellingtonová, která vloni v Koně kvůli nemoci nemohla usilovat o čtvrté vítězství v řadě. Tentokrát ji nezastavilo ani zranění z nedávného pádu z kola a dosáhla druhého nejrychlejšího času historie 8:55:08. Před dvěma lety byla na Havaji rychlejší o minutu a šest sekund.     

Česká reprezentantka Lucie Zelenková byla třetí nejrychlejší plavkyní, po cyklistické části figurovala na 15. pozici, ale při závěrečném běhu se z výsledkové listiny vytratila po druhém mezičase. Oba vítězové obdrželi tradiční prémii 110 000 dolarů.

přehrát video
Reportáž Stanislava Bartůška

Osmatřicetiletý australský šampion měl z vítězství velkou radost. "Kéž bych mohl popsat, jak mi je. Je to neuvěřitelné a přeju všem lidem na světě, aby mohli jednou cítit to, co právě teď já," radoval se Alexander chvíli poté, co se zhroutil v cíli na záda. Přiznal, že poslední kilometry bojoval s křečemi. I tak překonal 15 let starý rekord Belgičana Luka Van Lierdeho, který v roce 1996 absolvoval Ironmana v Koně za 8:04:08.     

Vabroušek, v 38 letech stejně starý jako Alexander, startoval na Havaji už potřinácté a letos si zapsal čtvrtý nejlepší výsledek. Jeho maximem zůstalo 19. místo z roku 2002. V úvodním plavání, které má slabší, zhruba zopakoval loňský čas, ale kvůli velkým vlnám se plavalo o něco pomaleji. Na kole i vinou menšího zranění zpočátku ztrácel. 

Petr Vabroušek
Petr Vabroušek

"V prvním depu jsem si neopatrným pohybem natáhl pravé stehno, takže prvních 30 kilometrů na kole jsem dost ztrácel, pak se to docela rozjelo a do druhého depa jsem dojel na 40. příčce po únavné sólo jízdě v tradičním větru s dost velkým odstupem na skupiny před sebou," popsal na svém facebooku.     

Postupně se propracoval na 30. místo a to už si hlídal. "Když jsem na obrátce v Energy Labu zjistil, že od dalšího posunu pořadím jsem hodně daleko a za mnou se udělala taky bezpečná díra, rozhodl jsem se doklusnout to na pohodu a hlídat si umístění," dodal Vabroušek.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.