ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Za užití clenbuterolu už možná nepřijde automaticky trest

Velikost textu:

Řím - Světová antidopingová agentura WADA zvažuje možnost změny pravidel, která by spočívala v posuzování dopingových nálezů anabolické látky clenbuterolu případ od případu. Pro sportovce by tak ještě nález zakázané substance v jeho těle nemusel znamenat automatický trest zastavení činnosti na dva roky. O možnosti takové změny přinutily vedení agentury přemítat dva případy z poslední doby. V minulém roce byl na clenbuterol pozitivně testován španělský cyklista Alberto Contador, na fotbalovém turnaji Gold Cup v těchto dnech v USA pak mělo pozitivní nález hned pět hráčů Mexika. Všichni se ovšem hájili tím, že látka se do jejich těla dostala kontaminovaným jídlem.

Antidopingová laboratoř
Antidopingová laboratoř
Otevřít galerii
 • Antidopingová laboratoř autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/27/2609/260868.jpg?1307124785
 • Alberto Contador autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2576/257599.jpg?1306257846

WADA by prý chtěla, aby přistižený sportovec mohl v případě nálezu clenbuterolu využít možnost se hájit, přičemž by ještě před automatickým udělením dvouletého trestu následně zohledňovala kontext celé události. "Případů s clenbuterolem je jen velmi málo, takže není nemožné posuzovat to případ od případu," prohlásil před sympóziem o odhalování dopingu v Římě šéf vědecké sekce agentury Olivier Rabin.

"Mohli bychom pro výkonný výbor WADA vypracovat nějaká doporučení, aby šlo říci, že při překročení nějaké hranice se každopádně jedná o doping, ale při určité jiné hranici, že by se ještě mělo zvážit vše v kontextu předchozích nebo budoucích výsledků sportovce," nastínil Rabin.

Olivier Rabin, šéf vědecké sekce agentury WADA:

"Nelze říct jen to, že když je množství clenbuterolu malé, tak se nemůže jednat o doping. Každé množství může totiž být odrazem dopingu. A v tom je právě celá situace tak obtížná - může jít o vědomý doping, ale také se může jednat o něco jiného."

V zemích Evropské unie je užívání clenbuterolu při chovu dobytka pro maso zakázáno. "V Evropě je maso přísně kontrolováno a farmáři čelí hrozbě vězení a velkých pokut, ale pak tu máme třeba Čínu a Mexiko, kde takové případy odhalily," připomněl Rabin.

Contador a clenbuterol

Obhajoba, že za nálezem clenbuterolu je kontaminované maso, umožnila v posledních měsících závodit cyklistovi Albertu Contadorovi. Poté co byl trojnásobný šampion Tour de France v září minulého roku suspendován a obdržel od španělské federace jednoletý zákaz startu, bylo mu právě národním svazem v únoru umožněno závodit. Rozhodnutí Španělů ale nezůstalo bez odezvy a WADA i Mezinárodní cyklistická unie UCI se proti tomuto kroku odvolaly k Arbitrážnímu sportovnímu soudu. Slyšení s Contadorem je naplánované až na srpen.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.