ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Plavecký rekord snů – 108 kilometrů za 40 hodin a 41 minut

Velikost textu:

George Town - Australanka britského původu Penny Palfreyová je novou rekordmankou ve vytrvalostním plavání na otevřeném moři. Osmačtyřicetiletá maratonkyně uplavala bez cizí pomoci 108 kilometrů, ve vodě strávila 40 hodin a 41 minut. Plavkyně přitom nesměla podle pravidel použít žádné pomůcky, předpisy jí také zakazovaly ploutve či neopren. Nezastavili ji ani bílí žraloci.

Plavkyně Penny Palfreyová
Plavkyně Penny Palfreyová
Otevřít galerii
 • Plavkyně Penny Palfreyová autor: Quinn Rooney, zdroj: Getty Images https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Plavání autor: Peter Dejong, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Když po téměř dvou dnech strávených v Karibiku na cestě kolem souostroví Kajmanských ostrovů slavila úspěch, vylezla z vody zcela vysílená a po vítězném gestu se zhroutila. Kvůli oteklému jazyku nemohla zpočátku ani mluvit, vzápětí byla převezena do nemocnice na pozorování.

"Co po fyzické i psychické stránce dokázala, je prakticky nepopsatelné," konstatoval Steven Munatones, který při pokusu o rekord působil jako pozorovatel a zástupce mezinárodní síně slávy maratonského plavání.

Do knihy rekordů se Palfreyová zapsala až na třetí pokus, předchozí snahy o zlomení dosavadního maxima 101 kilometrů nezvládla na Havaji kvůli žahavým medúzám.

Také tentokrát v moři nečelila pouze úbytku sil, musela se vyrovnat i s opakovanými setkáními s bílými žraloky. Možný útok obávaných dravců prý znemožnily elektrické signály vysílané z doprovodného plavidla.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.