ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Antidopingová laboratoř v Česku končí. Chybějí peníze

Velikost textu:

Praha – České dopingové vzorky budou nyní zkoumat laboratoře v zahraničí. Po téměř půl století totiž skončí česká antidopingová laboratoř. Nejsou na ni peníze. Sama laboratoř si sice dokáže vydělat na platy zaměstnanců i běžný provoz, nemá však na nové vybavení. Chybí 16 milionů, ty však nikdo dát nechce – ani ministerstvo zdravotnictví, které ze zákona laboratoř řídí, ani Všeobecná fakultní nemocnice, pod kterou spadá.

Antidopingová laboratoř
Antidopingová laboratoř
Otevřít galerii
 • Antidopingová laboratoř autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Dopingové testy autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1418/141760.jpg?1265797188

Po Itálii a Velké Británii bylo Československo třetí zemí na světě, ve které vznikla antidopingová laboratoř. Bylo to v roce 1968 a dodnes jsou tu i 25 let staré stroje. Na zastaralé přístroje už mnohdy ani nejsou náhradní díly. "Pokryjeme z našich výdělků hrubé náklady a nikde ve světě to nefunguje tak, že by laboratoř byla finančně soběstačná," uvedl zástupce primářky antidopingové laboratoře Zdeněk Chalupa.

"Je potřeba investovat peníze, které VFN nemá, a k předmětu své činnosti ani laboratoř nepotřebuje," vysvětlila ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková.

přehrát video
Reportáž Martiny Tlachové

Triatlonista Filip Ospalý:

"V podvědomí zahraničních lidí kolem dopingu to může vyznít, že se tady přestává bojovat proti dopingu."

Zatímco v minulosti laboratoř kontrolovala i slovenské, maďarské a polské sportovce, po vzniku pracovišť v okolních státech na ni zbyly jen české vzorky. I proto jsou její služby ve srovnání se zahraničím dražší. Česko tak vlastně ušetří. Čeští vrcholoví sportovci můžou být kontrolováni i patnáctkrát za rok. Laboratoří tak projde zhruba 1 800 vzorků. I kvůli ztrátě klientů z okolních států už nedokáže splnit stanovený počet analýz za rok, mezinárodní organizace jich nově požaduje 3 000.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.