ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Šéf antidopingové agentury chce zrušit B-vzorky

Velikost textu:

Londýn - Šéf mezinárodní antidopingové agentury WADA David Howman chce zrušit testování kontrolních vzorků B. Argumentuje tím, že jejich uchovávání a analyzování je zbytečně drahé, navíc jen mizivé procento vykáže jiný výsledek než první zkouška. Howman v pondělí na konferenci v Londýně srovnal dopingové testování sportovců se zločinci, kteří možnost opravné zkoušky nemají.

Dopingové testy
Dopingové testy
Otevřít galerii
 • Dopingové testy autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1418/141760.jpg?1265797188
 • Antidopingová laboratoř autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/366/36541.jpg?1219048843

"Lidé mohou jít do vězení na základě jediného testu, ale ve sportu to platí jinak," prohlásil. WADA potřebuje snížit náklady, podle Howmana je právě zrušení testů B možným řešením. "Tohle je cesta, jak ušetřit spoustu peněz a přitom neporušit ničí práva," prohlásil Howman, který zatím netuší, zda jeho návrh projde. Nový kodex, do nějž by toto pravidlo mohlo být zaneseno, nicméně začne platit až v roce 2015.

Podle dosavadní antidopingové praxe je moč nebo krev po odběru rozdělena na dva vzorky. Pokud je první zkouška pozitivní, může sportovec požádat o kontrolní test. Pouze v zanedbatelném počtu případů se však výsledky podle Howmana liší.

Šéf WADA navíc tvrdí, že se to většinou stává kvůli zvětrání vzorku nebo vědomé manipulaci s ním. "A pokud by se při testu stala chyba, vždycky zůstane možnost požádat o přezkoumání zbytku původního vzorku," dodal Howman.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.