ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

ČOV vyhrál spor s Budvarem, peníze dá na přípravu talentů

Velikost textu:

Praha - Český olympijský výbor se rozhodl aktivně podporovat mladé talentované sportovce. Zhruba do měsíce se rozjede projekt Národních olympijských stipendií. Český olympijský výbor rozdělí mezi potenciální mladé adepty na účast na hrách v Londýně částku zhruba milion a půl korun. Financovat je bude z peněz, které musí zaplatit budějovický Budvar za neoprávněné užití olympijské symboliky před zimními hrami v Turíně v roce 2006. Vrchní soud v Praze rozhodl, že pivovar musí zaplatit pokutu dva a čtvrt milionu korun a veřejně se omluvit.

Olympijská vlajka
Olympijská vlajka
Otevřít galerii
 • Olympijská vlajka autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2364/236307.jpg?1299068452
 • autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2364/236308.jpg?1299068500

"Z vítězství má zejména ve sportu každý radost, ale tady jsou pocity trošku jiné. Jsme samozřejmě potěšení, že jsme dostali za pravdu, ale byli bychom rádi, aby už tyto souboje nebyly," řekl na tiskové konferenci v Praze předseda ČOV Milan Jirásek. Budějovický Budvar s rozhodnutím soudu nesouhlasí, ale bude ho respektovat, protože je pravomocný. Zvažuje však, zda podá dovolání, řekl mluvčí pivovaru Petr Samec.

František Dvořák, místopředseda ČOV:

"Chceme veškeré tyto mimořádně získané finanční prostředky využít pro přípravu mladých sportovců, kteří mají šanci kvalifikovat se na olympijské hry do Londýna."

přehrát video
Reakce Františka Dvořáka

Jádrem sporu byla reklamní kampaň Budvaru, ve které vystupovali svérázní chlapíci Bob a Dave, kteří cestovali na akci pojmenovanou "hokejiáda" do Itálie, měli na sobě reprezentační hokejové dresy a ve spotech byl použit i svazek hokejových holí v podobě "hokejové pochodně". A právě pochodeň je jedním z chráněných olympijských symbolů, které bez písemného souhlasu ČOV nesmí nikdo používat, stejně jako jejich parafráze či karikatury.

Advokát Jan Šťovíček z kanceláře, která ČOV zastupovala, zdůraznil, že pravomocný rozsudek poprvé v historii stanoví, co se v ochraně olympijských symbolik smí a nesmí. Jirásek uvedl, že ČOV má povinnost chránit olympijskou symboliku, a to jak ve vztahu k Mezinárodnímu olympijskému výboru, tak i ke sponzorským partnerům ČOV, kteří za své spojení s pěti kruhy platí. Mezi nimi figuruje i konkurent Budvaru Plzeňský Prazdroj.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.