Štybar dojel v generálce na MS čtvrtý

Hoogerheide (Nizozemsko) - Cyklokrosař Zdeněk Štybar obsadil v posledním závodu světového poháru před mistrovstvím světa, na němž bude za týden obhajovat titul, čtvrté místo. V nizozemském Hoogerheide dnes zvítězil Belgičan Niels Albert, jenž si pojistil celkový triumf v seriálu.

Pětadvacetiletý Štybar nastoupil do závodu dva dny po návratu ze soustředění na Mallorce, kde ladil formu na šampionát. Brzy po startu všem soupeřům ujel a vytvořil si přibližně čtvrtminutový náskok, který si několik okruhů udržoval.

Útok na vítězství, jímž se chtěl před MS rozloučit se svým duhovým trikotem šampiona, mu však nevyšel. Zhruba tři okruhy před koncem se před něj při výměně kola dostali Albert a další belgický soupeř Kevin Pauwels, které už Štybar nedostihl.

V závěru ho navíc dojel zkušený Belgičan Sven Nijs a odsunul ho mimo stupně vítězů. Na vítězného Alberta ztratil nejlepší český cyklokrosař 37 sekund, Pauwels byl druhý o šest sekund.

Záznam závodu sledujte zde.

Stejné pořadí je na prvních třech místech i v konečném pořadí seriálu. Obhájce Štybar sice první dva závody SP sezony vyhrál, ale protože čtyři díly vynechal kvůli zranění kolena a následné přípravě na MS, byl celkově jedenáctý.

Sedmnácté místo dnes obsadil Martin Zlámalík, dvaadvacátý byl Petr Dlask. Na 31. pozici se vrátil Radomír Šimůnek, jenž si před měsícem v závodu SP v Heusden-Zolderu zlomil klíční kost.

Mezi ženami vyhrála americká suverénka Katherine Comptonová, jež si připsala páté vítězství z pěti závodů, do nichž nastoupila. V hodnocení SP ji však o 10 bodů porazila Nizozemka Sanne van Paassenová, která na rozdíl od ní startovala ve všech sedmi dílech. Česká mistryně Kateřina Nashová dnes dojela pátá.

Výsledky SP v cyklokrosu v Hoogerheide:
Muži:
1. Albert 1:04:21, 2. Pauwels -6, 3. Nijs (všichni Belg.) -32, 4. Štybar (ČR) -37, 5. Vantornout -38, 6. Meeusen (oba Belg.) -47, 7. Walsleben (Něm.) -1:00, 8. Chainel (Fr.) -1:11, 9. Aernouts (Belg.) -1:35, 10. Mourey (Fr.) -2:00, ...17. Zlámalík -2:34, 22. Dlask -3:10, 31. Šimůnek -4:12, 32. Kyzivát -4:12, 39. Bambula -5:07, 50. Kášek (všichni ČR) -1 kolo.

Konečné pořadí (po 8 závodech): 1. Albert 570, 2. Pauwels 499, 3. Nijs 484, 4. Aernouts 392, 5. Mourey 369, 6. Vantornout 357, ...11. Štybar 290, 23. Zlámalík 190, 24. Dlask 175, 30. Šimůnek 149, 32. Kyzivát 133, 36. Bambula 105, 39. Kášek 89, 53. J. Polnický 41, 67. Hník (všichni ČR) 22.

Ženy: 1. Comptonová (USA) 40:59, 2. Kupfernagelová (Něm.) -18, 3. Vosová -31, 4. Van Paassenová (obě Niz.) -51, 5. Nashová (ČR) -1:01, 6. Cantová (Belg.) -1:14, ...16. Havlíková -2:36, 30. Mikulášková (obě ČR) -5:06.

Konečné pořadí (po 7 závodech): 1. Van Paassenová 310, 2. Comptonová 300, 3. Vosová 205, ...8. Havlíková 187, 9. Nashová 170, 32. Mikulášková 24, 33. Kyptová (ČR) 22.