ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Skifař Synek před MS: Nic jiného než zlato mi radost neudělá

Velikost textu:

Praha - Oproti minulým letům výrazně menší česká výprava se představí na mistrovství světa ve veslování na Novém Zélandu. S ohledem na ekonomickou náročnost se na vrcholné akci sezony představí jen čtyři posádky, všechny však mají ambice probojovat se do finálových jízd. Skifař Ondřej Synek v této sezoně vyhrál zatím všechny závody, ve kterých se představil, a tak má před šampionátem jediný cíl - získat zlatou medaili. Český veslař letos ovládl všechny tři díly Světového poháru a byl nejrychlejší i na mistrovství Evropy, hlavní závod roku jej ale teprve čeká na přelomu října a listopadu. Kompletní semifinálový a finálový program odvysílá i ČT4.

Ondřej Synek
Ondřej Synek
Otevřít galerii
 • Ondřej Synek autor: -, zdroj: www.veslo.cz https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Miroslava Knapková a Ondřej Synek autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/10/913/91246.jpg?1244375626

"Nic jiného než zlato mi radost neudělá," řekl Synek jednoznačně na dnešní tiskové konferenci v Praze. Dobře si ale uvědomuje, že jej nečeká nic lehkého. "Je to sport a stát se může cokoliv. Je pravda, že jsem vyhrál všechno, ale podle mého je hlavním favoritem Novozélanďan. Na začátku sezony měl problémy se zády, ale už je v pořádku a doma bude hodně silný," poukázal Synek na osobnost čtyřnásobného světového šampiona Mahého Drysdala.

Nezvykle dlouhá sezona by Synka limitovat neměla. Skifař měl totiž stejně jako Miroslava Knapková jistotu účasti na šampionátu od jejího začátku. "V tom byla naše výhoda. Mohli jsme proto začít až v prosinci, a celkově tak pro nás není delší než jindy. Atypická je v tom, že před vrcholem nejsou závody. Snažili jsme se to udělat tak, aby to Ondru bavilo, a vypadá to, že se to povedlo," řekl trenér Milan Doleček starší.

přehrát video
Skifař Synek před MS

Ondřej Synek:

"Druhý a třetí už jsem párkrát byl, takže teď už všechno směřuji jen k tomu, abych vyhrál."

Celé MS pro něj bude specifické i v tom, že den po skončení šampionátu má jeho přítelkyně termín porodu. "Snad počkají a vydrží. Kdyby se dítě narodilo, když budu pryč, tak by mě to mrzelo," řekl veslař pražské Dukly, jenž se bude do Čech vracet jako první člen výpravy den po skončení šampionátu.

Očekává se bouřlivá kulisa

"Podobně jako my k mistrovství světa přistoupily i ostatní země. Pro všechny je to ekonomicky hodně náročné," řekl manažer reprezentace Dušan Macháček na dnešní tiskové konferenci v Praze. Náklady na jednoho člena výpravy jsou oproti MS konaným v Evropě až pětkrát vyšší, činí přibližně 130 000 korun. "A to jsme ještě asi půl milionu ušetřili tím, že jsme jeli na Nový Zéland na inspekční cestu," podotkl Macháček.

Informace o aktuálních podmínkách mají čeští veslaři od Knapkové a jejího trenéra Tomáše Kacovského, kteří se v dějišti mistrovství připravují už od začátku října. "Když přijeli, tak byl ještě na březích kolem jezera sníh, ale ten už je pryč," uvedl manažer výpravy. Veslování je na Novém Zélandu velmi populární, sportovci se tak mohou těšit na velký zájem diváků. Prodáno už prý bylo asi 60 000 vstupenek a je předpoklad, že šampionát bude mít bouřlivou kulisu. "U cíle by měla vyrůst tribuna asi pro 40 tisíc lidí," prozradil Macháček.


Světový šampionát bude zahájen rozjížďkami v neděli 31. října, finálový program bude nově rozložen do čtyř dnů, podobně jako na olympijských hrách. Ve čtvrtek 4. listopadu však budou o medaile bojovat jen handicapovaní sportovci. Pro české reprezentanty se ale nic nemění, finále skifů je na programu v sobotu a dvojskifů v neděli.

Veslování
Veslování

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.