ČTsport

ČTsport
úterý 25. září 2018 Zlata

Majitel Amanta Grise se neodvolá, vítězem pardubické zůstane Váňa

Velikost textu:

Praha - Majitel druhého koně v cíli Velké pardubické Amanta Grise Josef Hájek se neodvolá k dostihovému soudu Jockey Clubu kvůli spornému finiši. Vítězem jubilejního 120. ročníku slavné steeplechase tak zůstane Josef Váňa s Tiumenem. Ve finiši nedělního dostihu Váňa vedl, Stromský se začal podél bariéry dotahovat, ale koně stáhl a následně obíhal Váňu z druhé strany. Dotahoval, ale prohrál o centimetry. Váňa tvrdil, že soupeř měl u hrazení dost místa na předjetí, ale Stromský oponoval.

Žokej Josef Váňa (vlevo) posedmé vyhrává Velkou pardubickou
Žokej Josef Váňa (vlevo) posedmé vyhrává Velkou pardubickou
Otevřít galerii
 • Žokej Josef Váňa (vlevo) posedmé vyhrává Velkou pardubickou autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/21/2013/201244.jpg?1286756827
 • Žokejové Josef Váňa (vlevo) a Marek Stromský po dostihu Velká pardubická autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/21/2013/201250.jpg?1286758416

"Tuhle parodii jsem nezačal a snažím se ji ukončit," řekl Hájek, proč se rozhodl neodvolat. "Nebolí mě to, ale mrzí. Jinak jsem strašně šťastný, že Amant Gris dokončil. Máme co slavit, je to fantastický kůň a pro mě je Amant Gris vítěz dvojnásobný," řekl majitel Hřebčína Albertovec.

Hned po dostihu podal Hájek po dohodě s trenérem Radkem Holčákem a žokejem protest. Dostihová komise udělila Váňovi pokutu 500 korun za tísnění u hrazení, které však podle jejího mínění nemělo vliv na výsledky. "Ať si udělá obrázek každý sám. Je divné, když udělujete pokutu a na druhou stranu to neuznáváte," pronesl Hájek.

Jiří Holík, předseda Dostihové komise při Velké pardubické:

"Došlo sice k tísnění koně Amanta Grise žokejem Váňou, ale jeho kůň měl progres v rovině a každopádně by vyhrál. Šanci mu dal svou neopatrností žokej Váňa, když několik desítek metrů před cílem přestal svého koně vyjíždět, a tím umožnil žokeji Stromskému, který mohl jezdit celou rovinu, se k němu přiblížit."

"Strašně dlouho jsem přemýšlel, v čem spočívá Váňova finta. Mně přišlo, že ta bandaska s mlíkem, se kterou jel, že se mu začala převrhávat na pravou stranu k bariéře," řekl Hájek v narážce na to, že měl Váňa Stromského tísnit na pravé straně. "A vzhledem k tomu, že to je bžunda, jak on řekl, tak další protest podávat nebudu," dodal. "Cítil jsem ho tam, ale vůbec jsem nejel se záměrem mu ublížit," uvedl Váňa.

Podat odvolání k Jockey Clubu případně Hájek musel do 48 hodin po skončení dostihového dne. "Konec je podle dostihového řádu po vyhlášení posledního výroku," řekl prezident Jockey Clubu Václav Luka. Sedm dnů od podání musí Jockey Club zahájit projednání případu.

Hodně těžce nesla závod Hájkova matka a majitelka Amanta Grise Alena Hájková. "Kdyby se to stalo v opačném pořadí a udělal by to náš kůň panu Váňovi, tak by verdikt byl jiný. Vznikla váňománie. Tohle normálně bolí a víc k tomu není co říci," řekla Hájková.

Josef Váňa
Josef Váňa

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.