ČTsport

ČTsport
sobota 17. listopadu 2018 Mahulena

Váňa před Velkou pardubickou: Proč to nevyhrát posedmé?

Velikost textu:
aktualizováno 5. 10. 2010 14:59

Praha - Pět dnů před dostihem byl trochu nachlazený a bolela ho hlava, přesto žokej Josef Váňa patří k velkým favoritům jubilejní 120. Velké pardubické. V neděli bude obhajovat titul s Tiumenem a ve vyrovnaném poli má šanci na svůj sedmý triumf. "Troufám si říci, že takovou vyrovnanost favoritů pár let zpátky nepamatuji," řekl Váňa. Při otázce, jestli získá sedmý titul, odvětil, že si chce dostih užít. "Možná to bude naposledy, ale jdu do toho s tím, že když motyka vystřelí, tak proč nevyhrát posedmé. Reálné to je a bylo by to nádherné," doplnil.

Josef Váňa a Tiumen
Josef Váňa a Tiumen
Otevřít galerii
 • Josef Váňa a Tiumen autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1169/116849.jpg?1255272939
 • Tiumen s Josefem Váňou autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1169/116852.jpg?1255273129

Váňa je rád, že se Tiumen uzdravil a může dostih absolvovat bez omezení a s reálnou šancí na obhajobu. Kůň měl zlomené kyčelno-křížné spojení. "Je to zranění dost vážné, ale už jsme pár koní měli, kteří byli schopni navázat na původní kariéru. Nebral bych to jako problém a momentálně je v pořádku," konstatoval Váňa.

Velkou pardubickou vyhrál šestkrát v sedle a poslední čtyři ročníky za sebou ovládl i jako trenér. Před Tiumenem vyhrála dvakrát Sixteen a jednou Decent Fellow. Ve stáji se o možném pátém titulu nebaví. "Všichni víme, jaká je konkurence, každý má nazbrojeno," zopakoval Váňa, že z dvacítky koní patří deset k velkým favoritům.

přehrát video
Váňa se připravuje na Velkou pardubickou

Vedla Tiumena patří k adeptům na výhru opět bělka Sixteen, kterou tradičně pojede Josef Bartoš. Klisna už zvládla problémy, které měla s výměnou srsti. "Je možná huňatější, ale už se začala chovat, jak je před dostihem zvyklá, a hází v kolotoči hrbem," ulevil si Váňa.

Nejvíc se Váňovi v tréninku líbil Juventus. A to tento jedenáctiletý ryzák už mohl být v důchodu. "V lednu se rozhodovalo, jestli odejde na odpočinek, ale jsem rád, že jsem ho nechal v tréninku a ze všech koní vypadal nejlíp," potěšilo Váňu.

Jedna věc bude pro Váňu zvláštní. Pojede před vlastní sochou, kterou před tribunu B v Pardubicích instalují před závodem. "Nadšený z toho nejsem, ale jak jsem předeslal, když to někdo zaplatil a udělal, tak já tomu bránit nebudu," řekl Váňa. Sochu ještě neviděl. "Takže se mi nelíbí. Prý mám křivou nohu a to není pravda."

Žokej, který 20. října oslaví osmapadesátiny, stále nemá jasno, jak dlouho bude ještě pardubickou jezdit. "Musím překonat toho, co vyhrál v devětapadesáti," vtipkoval Váňa v narážce na Vladimíra Hejmovského, který v roce 1951 vyhrál Velkou pardubickou pouhých devět dnů před šedesátinami. Váňa by ho teoreticky mohl překonat za dva roky, v případě výhry v roce 2012 by byl o tři dny starší.

Teoreticky může Váňa jet naposledy letos, ale také nemusí. Záležet prý bude na výsledku dostihu. "Jezdím na koni a jsem rád, že můžu. Až nebudu moct, tak nepojedu. Kdybych měl dělat ostudu, tak na to nepolezu. Když to tenhle rok zkoním a bude to stát za prd, tak toho můžu nechat, protože si myslím, že mi v tom nic nebrání," řekl.

Sixteen a Josef Bartoš
Sixteen a Josef Bartoš
Více fotek
 • Sixteen a Josef Bartoš autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1165/116496.jpg
 • Bronzová socha Josefa Váni autor: Dostihový spolek, zdroj: www.pardubice-racecourse.cz https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1999/199808.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.