ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Temná kapitola sportu: NDR a doping

Velikost textu:
aktualizováno 28. 9. 2010 19:40

Berlín – Téměř dvacet let po opětovném sjednocení Německa se znovu otevírá temná kapitola východoněmeckého sportu: doping. Debatu rozvířila nová kniha někdejšího sportovního funkcionáře NDR Thomase Köhlera Dvě strany medaile. Bývalí sportovci ze Svazu obětí dopingu na autora chystají žalobu. Podle nich totiž minulost zásadně zkresluje. Memoáry chce hnát k soudu také bývalá hvězda dráhové cyklistiky a nyní vážně nemocný 48letý invalidní důchodce Uwe Trömer. Dříve vítězil, dnes ale žije s trvalou pachutí prohry.

Dvě strany medaile
Dvě strany medaile
Otevřít galerii
 • Dvě strany medaile autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1981/198041.jpg?1285686768
 • Uwe Trömer autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1981/198042.jpg?1285686861

"Začal jsem v devíti letech a ve třiadvaceti jsem byl na prahu smrti. To jsem já a doktor, který mě skoro zabil. To bylo v Etiopii, ve vysokohorském tréninkovém táboře. Dostávali jsme pořád nějaké injekce," ukazuje Trömer starou fotografii.

"Samozřejmě jsem se ptal, co to je. Říkal: vitamíny, látky proti dehydrataci. Já mu věřil, byl to přeci lékař národního týmu," dodává. Jenže jehlou proudily zakázané látky, které cyklistu silně nabudily. Rychle mu ale také rozežraly ledviny. Uwe Trömer zkolaboval ve sportu i v normálním životě.

přehrát video
Reportáž Evy Pláničkové

Velkolepou vitrínu s trofejemi byste u někdejšího úspěšného vrcholového sportovce hledali marně. Dopingem pošpiněné medaile pro něj nemají cenu. Naopak chce žalovat nové memoáry bývalého sportovního funkcionáře NDR. Thomas Köhler v nich sice přiznává systematické dopování, a to i u dětí, jenže tvrdí, že" všechny prostředky byly podávány pouze se souhlasem sportovce."

Dva miliony tablet ročně. Mlčet by se nemělo

S takovým názorem ale narazil také u odborníků. "Určitě existuje řada sportovců, kteří věděli, že berou anabolika. Ale je mnoho těch, kteří netušili, a to dokládají nespočetné dokumenty Stasi. Lékaři i trenéři o tom, co jim namlouvali, pilně psali pro státní bezpečnost," říká Hans-Joachim Seppelt, odborník na sportovní historii.

Šestnáctimilionová NDR si v letech 72 až 88 připsala na své konto 384 olympijských medailí. Spotřebovala na to dva miliony zakázaných tablet ročně. V současnosti už známe 200 státem uznaných obětí, lidí s prokazatelně dopingem zničeným zdravím. Zatím z toho důvodu padlo pouze několik peněžitých trestů a podmínek, ani jeden den vězení. "Zákonné lhůty jsou promlčené. Mlčet by se ale nemělo," myslí si ale Uwe Trömer.

Nechci peníze, jenom omluvu

O pravidelném důchodu pro oběti sportovních pokusů se mluví také v německém parlamentu. Zatím oběti dostaly jenom jednorázové odškodné. Uwe Trömer připomíná, že nechce peníze, žádá jen omluvu. Lékař, který mu zničil zdraví a ohrožuje jeho pověst, pracoval ještě před dvěma lety u reprezentace.

"Já a doktor, který mě skoro zabil"
"Já a doktor, který mě skoro zabil"
Více fotek
 • "Já a doktor, který mě skoro zabil" autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1981/198039.jpg
 • Thomas Köhler a jeho kniha autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1981/198044.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.