ČTsport

ČTsport
středa 26. září 2018 Andrea

Pardubické závodiště ozdobí žokej Váňa odlitý z bronzu

Velikost textu:

Pardubice - Ikona dostihového sportu, žokej a trenér Josef Váňa, bude mít na pardubickém závodišti sochu v životní velikosti. Organizátoři Velké pardubické ji odhalí při 120. ročníku tohoto světoznámého dostihového závodu. Sochu zhotovila slévárna v Horní Kalné a jejím autorem je polský sochař Jerzy Bokrzycki, který pro závodiště vytvořil už dvě menší busty koní. Žokej Váňa sochaři modelem nestál, výtvarník vycházel z fotografií.

Josef Váňa a Tiumen
Josef Váňa a Tiumen
Otevřít galerii
 • Josef Váňa a Tiumen autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1169/116849.jpg?1255272939
 • Dostihové závodiště v Pardubicích autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Už nyní se vedou diskuze, jestli stavět sochy žijícím lidem. My bereme Josefa Váňu jako významného sportovce, velkého člověka, chceme ocenit jeho sportovní i morální kvality. Sochu si zaslouží. Je to největší legenda Velké pardubické, šestkrát ji vyhrál jako jezdec a sedmkrát jako trenér," uvedl mluvčí Dostihového spolku Dušan Korel.

Socha odlitá z bronzu bude stát před hlavní tribunou a bude otočená směrem k dostihové dráze. Znázorňuje Váňu ve sportovním dresu s bičíkem v ruce, který bude mířit na legendární Taxisův příkop. Samotný Váňa sice o tom, že vzniká jeho socha, věděl, ale tvůrcům do ztvárnění rozhodně nemluvil.

Josef Váňa:

"Nevím, proč ji stavějí zrovna mně, když chci po světě ještě pár roků chodit. Když má někdo čas a peníze a dělá takovéto věci, ať se baví. Říkala mi majitelka stájí, kde máme ustájené koně, že sochu máme akorát Landovský a já."

Socha je společným projektem Dostihového spolku a Jezdecké agentury Artura Bobera, která spolupracuje na Polském dni (v Pardubicích se konal podruhé). Sponzorsky se na soše podílelo šest firem.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.