ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Do Česka se vrací po 24 letech ME stolních tenistů

Velikost textu:

Ostrava - Dominance Němců v soutěžích mužů a asijských rodaček mezi ženami se očekává na mistrovství Evropy ve stolním tenisu v Ostravě. Šampionát, který se do České republiky vrací po 24 letech, začíná dnes v ČEZ Aréně a v zisk cenného kovu doufají i domácí reprezentanti. Největší naděje na úspěch mezi jednotlivci mají Petr Korbel, Dmitrij Prokopcov, Iveta Vacenovská a Renata Štrbíková. Celkem se představí 298 hráčů ze čtyřiceti zemí. V Ostravě se objeví i dvojnásobná paralympijská vítězka z Atén a Pekingu Natalia Partyková z Polska, která se narodila bez pravé ruky a startuje v soutěžích zdravých i handicapovaných sportovců. Přímé přenosy odvysílá ČT4.

Německý stolní tenista Timo Boll
Německý stolní tenista Timo Boll
Otevřít galerii
 • Německý stolní tenista Timo Boll autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Stolní tenis autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

V individuálních soutěžích patří k největším favoritům Němec Timo Boll. Trojnásobný mistr Evropy by se chtěl po loňském třetím místě vrátit na trůn. "Jsem hladový po úspěchu," řekl druhý hráč světa. Jeden velký soupeř mu chybí, vítěz z minulého roku ze Stuttgartu Michael Maze z Dánska nepřijede kvůli zranění kolena. Favoritem je rovněž trojnásobný král ME Vladimir Samsonov z Běloruska, bývalý mistr světa Rakušan Werner Schlager a především Bollův krajan Dimitrij Ovtcharov.

Pokud devětadvacetiletý Boll získá alespoň dva evropské tituly, překoná v historické tabulce svůj vzor Jana-Oveho Waldnera. Legendární Švéd dokázal vyhrát jedenáct evropských titulů z dvouhry, čtyřhry a soutěže družstev. Boll už má doma dohromady deset zlatých medailí. "Na to se nesoustředím, rekordy nehoním," řekl Němec.

přehrát video
Ostrava hostí ME ve stolním tenise

Českým úspěchům vévodí tituly Orlowského a Uhlíkové-Voštové

Z dosavadních 64 cenných kovů, které vybojovali čeští a českoslovenští stolní tenisté na mistrovství Evropy, bylo devět zlatých. O nejcennější z nich, dva tituly z dvouhry, se zasloužili Milan Orlowski a Ilona Uhlíková-Voštová.

Historicky premiérové evropské zlato ze singlu slavil československý stolní tenis v roce 1968 díky Voštové. Její triumf dodnes nese přívlastek největší senzace historie evropských šampionátů. V době zahájení turnaje, který se konal ve francouzském Lyonu, totiž měla krátce po oslavě čtrnáctých narozenin. Ani Orlowski nebyl v době svého životního výsledku ještě žádným ostříleným harcovníkem. Když přebíral na ME 1974 v Novem Sadu zlatou medaili, bylo mu teprve 22 let.

V ženské dvouhře německé reprezentaci nechybí obhájkyně evropského Němka čínského původu Wu Ťia-tuo, dvanáctá hráčka světa. "Budu pod tlakem, ale snažím se myslet pozitivně. Doufám, že nějakou medaili získám - v družstvech, dvouhře, nebo čtyřhře," prohlásila. Mezi její největší konkurentky patří další hráčky s asijskými kořeny.

Šampionát dnes začíná soutěží družstev. Němci vyhráli uplynulé tři ročníky a i tentokrát jsou největšími favority. "Pokud nevyhrajeme, tak to bude zklamání, to se musí přiznat. Na druhou stranu bereme všechny soupeře velmi vážně," řekl Boll.

Češi mají šance hlavně v družstvech

Dva bronzy mužského družstva ze šampionátu v Courmayeuru (2003) a Aarhusu (2005) i třetí místo žen na loňském turnaji ve Stuttgartu napovídají, kde se v posledních době skrývá největší potenciál české reprezentace. Zejména ženy, pro něž byl minulý bronz ryze první českou medailí, posílily a rozhodně doma nehodlají ustoupit z vydobytých pozic. V individuálních kategoriích bývá hodnota reprezentačních akcií podstatně nižší. Zázraky už nelze očekávat ani od Petra Korbela, který dlouhá léta jako jediný z Čechů dokázal v singlu držet krok nejen s evropskou, ale i se světovou špičkou. Při ostravském šampionátu mu bude už 39 let.

K favoritům turnaje však Češi v soutěži družstev nepatří, byť ženy na loňském šampionátu v Německu překvapivě dosáhly na bronz. Svěřenkyně Miroslava Cecavy na cestě za obhajobou musí v základní skupině přejít přes Maďarsko, Bělorusko a Švédsko. Do play-off postoupí dva týmy. "Vyhrát může každý s každým, skupina je hodně vyrovnaná. Ale je dobře, že tam nejsou žádné hráčky asijského původu. Musíme se soustředit na to, abychom postoupili a to bychom byly moc spokojené," řekla Renáta Štrbíková.

Češi mají na rozdíl od žen obtížnější los. Ve skupině je čekají obhájci titulu Němci, kteří jsou žhavým aspirantem na zlato i letos. Předpokládá se, že domácí výběr se o druhé postupové místo popere s Řeckem a Polskem. Reprezentantky rozehrají turnaj v sobotu v pravé poledne utkáním s Maďarskem, muži proti Německu nastoupí v 16 hodin.

V minulosti se na českém území uskutečnil kontinentální šampionát dvakrát: v letech 1976 a 1986 jej hostila Sportovní hala v Praze-Holešovicích, dnešní Tesla Arena.

Iveta Vacenovská
Iveta Vacenovská
Více fotek
 • Iveta Vacenovská autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/9/838/83711.jpg
 • Dmitrij Prokopcov autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1925/192447.jpg
 • Petr Korbel autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/2/146/14522.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.