On-line přenos:

22:11

Děkujeme za pozornost, online přenos svátečního dne končí.

21:57

Jiří Světlík při přijetí Ceny paměti národa.

 Autor: Vít Šimánek ,  Zdroj: ČTK

21:34

"Minimálně do pádu Berlínské zdi si myslím, že česká společnost byla velmi opatrná," řekl v ČT sociolog Tomáš Kostelecký. „V okamžiku, kdy padla Berlínská zeď a nic se nestalo, sovětská armáda nezasáhla, tak najednou bylo jasné, že se něco velkého může změnit," dodal. I 20. listopadu 1989 si podle něj málokdo myslel, že režim padne.

21:24

Čtyřiaosmdesátiletá Milena Blatná od svých 18 let pracovala v jáchymovských uranových dolech jako kontrolorka radioaktivity vyvážené hlušiny. Snažila se vězňům pomáhat a přes dráty pronášela korespondenci a různé potřeby, přestože riskovala potíže a možná i obvinění z trestného činu. Přitížit jí mohl i vztah s jedním z politických vězňů, kterého si o několik let později vzala za muže. V únoru 1954 ji přistihli při pašování dopisů a musela z dolu odejít.

21:22

Hostem zvláštního vysílání ČT je i čerstvá laureátka Ceny paměti národa Milena Blatná. Ta v uranových dolech pomáhala vězňům, kteří tam museli pracovat. "Já jsem hlavně zprostředkovávala kontakt. Jídlo taky, ale to nebylo v tak velké míře. Hlavně jsem přinášela dopisy," řekla.

21:13

"Posledních pět let a zejména poslední dva roky se všichni připravovali na to, že změna tohoto druhu bude, a tudíž se všichni, kteří byli tehdy u moci, snažili dostat do pozic, ve kterých by měli nějakou výhodu v situaci, kdy se to bude měnit. Vidíme, že někteří byli úspěšní, ale někteří ne," řekl v ČT o situaci před rokem 1989 ekonom Eduard Outrata.

21:06

Ceny Paměti národa obdrželi političtí vězni Jiří Světlík a Helena Kociánová, přeživší holokaustu Marta Szilárdová a Milena Blatná za pomoc vězňům.

20:58

"Adamcova vláda nebyla schopna samostatného jednání. To byl dokonce i krok, proč potom Adamec sám odstoupil z postu předsedy vlády a uvolnil místo Marianu Čalfovi, protože on věděl, že není schopen toho dialogu,“ řekl o kvalitách předrevolučních politiků poradce premiéra pro legislativní záležitosti Cyril Svoboda. "Váhu Československa a potom České republiky změnil Václav Havel. Ten dostal Českou republiku a Československo do povědomí světa," dodal.

20:51

V pražském Karolinu skončil slavnostní koncert, který uzavřel předávání ceny Arnošta z Pardubic. Dostal ji profesor Michal Anděl z 3. lékařské fakulty. Oceněný byl také projekt z Katedry diakritiky Matematicko-fyzikální fakulty, který se soustředil na vzdělávání učitelů v oblasti fyziky.

20:39

"Kultura byla podřízena cenzuře," řekla v ČT o době komunismu herečka Daniela Kolářová. "Tím, že kultura žila v takto sevřeném, zotročeném prostředí, tak hledala každou skulinku, jak se z toho vymanit," doplnila.

20:30

"V rámci Charty probíhaly diskuse mezi názorovými proudy. Charta ale vznikla na tom, že je něco, co spojuje všechny ty proudy. A to byly požadavky ochrany a dodržování lidských práv, ke kterým se zavázala i tehdejší komunistická moc. To znamená, že disent byl založen na kritice toho, že režim nedělá ani to, k čemu se zavázal," řekla pražská radní a někdejší disidentka Hana Kordová Marvanová (nestr. za STAN). "Zvolili disidenta prezidentem a ten byl symbolem, že ta změna bude zásadní. Že to nebude jenom přemalování toho komunistického režimu na nějaký socialistický nebo třetí cestu," komentovala pak zvolení Václava Havla prezidentem. Za nedostatek sametové revoluce považuje, že se společnost nedostatečně vypořádala s komunistickou minulostí.

20:22

Václavské náměstí v Praze je stále plné lidí.  Zdroj: ČT Dominika Vřešťálová

20:19

Před rokem 1989 politika neexistovala. Byla to jen prezentace pokynů z Moskvy, řekla v ČT čerstvá pražská radní a někdejší disidentka Hana Kordová Marvanová (nestr. za STAN). Mezi představiteli komunistické totality tehdy nedělala žádné rozdíly.

20:17

Oficiální kulturní program na Národní třídě pomalu končí, říká reportérka ČT Mariana Kopecká a dodává, že lidé organizují i spontánní akce. Rodiče vysvětlují svým dětem, co se v roce 1989 dělo.

20:05

"Zjednodušeně řečeno, byly tady církevní instituce, které nabízely nějakou duchovní cestu, a potom tvrdá ideologie, která jakékoliv duchovní oblasti potlačovala," řekl o době před rokem 1989 v ČT biskup a signatář Charty 77 Václav Malý.

19:52

V Kutné Hoře se lidé sešli u sochy Tomáše G. Masaryka, odkud vyrazili k chrámu sv. Barbory. Součástí akce pořádané Římskokatolickou farností bylo i zamyšlení studentů nad tématy, jako je svoboda a láska. Slavnost byla zakončena zpěvem Modlitby pro Martu a státní hymny.  Zdroj: David Poláček, student VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora

 

19:48

Národní divadlo se začíná plnit hosty, přišli sem na předání cen Paměti národa. 

 Zdroj: ČT Lucie Hlubučková

19:41

Celé odpoledne se vzpomínalo i v Ostravě. Studentské akce završil vzpomínkový pochod ulicemi, na který se vydalo více než 100 lidí. Zdroj: Stanislav Janík, Ostravská univerzita

19:39

Václavské náměstí v Praze.

 Autor: Vít Šimánek ,  Zdroj: ČTK

19:29

Hlavní sál Karolina praská ve švech. Program k 17. listopadu tam zahájily projevy, promluví i rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Následovat bude studentský koncert. 

 Zdroj: ČT Lucie Hlubučková

    1 2 3 4 5 6 7 8 »