On-line přenos:

19:57

On-line přenos ČT24 ze summitu v Helsinkách je u konce. Děkujeme za pozornost.

19:56

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Trumpova slova, že USA i Rusku jde o bezpečnost Izraele. Ukrajinci si zase všímají toho, že Trump se nezmínil o Krymu.

19:36

Ruské reakce jsou veskrze pozitivní, uvedl zpravodaj ČT Miroslav Karas. Sdělovací prostředky v Rusku píší o schůzce rovnocenných partnerů, sdělil dále Karas.

19:20

Podle předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkové je "velmi dobrým znamením", že USA a Rusko odstartovaly dialog. "Toto setkání má obrovský význam pro svět, pro globální stabilitu," poznamenala ruská politička.

19:14

"Od prezidenta Putina také konečně zaznělo, že běženci ze Sýrie by se měli vracet zpátky do své země. To my říkáme několik let. Upozorňuji na to celou dobu, že právě společný postup USA a Ruska v Sýrii může tento konflikt vyřešit. Takže ano, nový dialog dvou nejvlivnějších prezidentů světa je dobrá zpráva. Pokud v tom budou pokračovat, jejich spolupráce je pro svět a řešení spousty konfliktů nutná," dodal Babiš.

19:11

"Z pohledu mezinárodních vztahů bylo dnešní setkání TrumpPutin historickým momentem. Po letech nepřátelství přichází dialog, a to je strašně důležité pro celý svět i pro nás v Evropě. Všechna témata, o kterých spolu tito dva vrcholní mluvili, jsou velmi důležitá. Denuklearizace, nukleární program Íránu, řešení dlouhotrvajícího konfliktu na Korejském poloostrově, samozřejmě spolupráce v Sýrii a ekonomická spolupráce," uvedl český premiér Andrej Babiš.

18:42

Trumpova slova o tom, že nevidí důvod, proč by se Rusko vměšovalo do amerických voleb, znepokojila bývalého šéfa CIA Johna O. Brennana.

18:38

"Je to spíše seznamovací setkání. Už dříve se viděli v jiných formátech, ale tentokrát to bylo poprvé, co mohli probrat osobně důležitá témata," dodal k setkání Trumpa s Putinem Chmelař.

18:36

"Závěry summitu nejsou nijakým způsobem revoluční. Domnívám se, že v této věci to pokračuje v politice nové americké administrativy. To znamená setkávání se s velkými očekáváními a potom čekání na konkrétní závěry. A na ty si budeme muset ještě nějakou dobu počkat," řekl v Interview ČT24 tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař (ČSSD).

18:28

Brusel ani Berlín zatím žádnou oficiální reakci k summitu Putina s Trumpem nevydaly, Paříž právě žije oslavami titulu fotbalových mistrů světa. Zpravodaj ČT ve Francii Petr Zavadil ale zdůraznil, že prezident Emmanuel Macron dokáže s Vladimirem Putinem jednat na rovinu i o nepříjemných otázkách.

18:14

"Normální americký prezident, kterému záleží na dobru demokratického společenství, by po obvinění vzneseném týmem Roberta Muellera schůzku v Helsinkách minimálně časově odsunul," dodal Klvaňa. Američtí vyšetřovatelé obvinili 12 příslušníků ruských tajných služeb z hackerského útoku na počítače Demokratické strany v pátek.

18:09

"Sledovali jsem něco bezprecendentního. Trump se na tiskové konferenci choval jako Putinův agent a poradce," uvedl k Trumpovým výrokům ohledně vyšetřování ruského vlivu na ruské volby Tomáš Klvaňa z Institutu mezinárodních studií FSV UK. "Trump se chová naprosto egoisticky a nehájí zájmy Spojených států. Rusko nyní ovlivňuje volby v řadě zemí světa včetně České republiky a demokratický svět dělá chybu, že se proti tomu nebrání," dodal Klvaňa.

18:01

Putin předal Trumpovi fotbalový míč jako symbolický štafetový kolík. Spojené státy budou společně s Kanadou a Mexikem pořádat světový šampionát ve fotbale v roce 2026. Mundial pořádaný Ruskem skončil v neděli a Trump mistrovství Putinovi několikrát pochválil.

Míč je na Trumpově straně...,  Autor: Leonhard Foeger,  Zdroj: Reuters

 

17:57

Tisková konference prezidentů skončila.

17:56

Otázce, zda má nějaké kompromitující materiály na Trumpa a jeho rodinu, se ruský prezident zasmál. "Údajně jsme takové materiály na Trumpa sbírali, když přijel do Moskvy. Popravdě jsem ani nevěděl, že v Moskvě je," vrátil se Putin k událostem před několika lety.

17:54

"Jsou Spojené státy demokratické? Jsou," zeptal se Putin a sám si odpověděl. Vyšetřování údajného ovlivňování voleb proto musí rozhodout až soud, nikoliv zpravodajské služby.

17:49

Trump uvedl, že USA i Rusko spolupracují na zajištění bezpečnosti Izraele. V Sýrii se chtějí USA soustředit na humanitární pomoc obyvatelstvu.

17:41

"Jmenujte mi jednu skutečnost, která dokazuje ovlivění kampaně. Přirozeně v ruské společnosti vznikly různé názory na oba kandidáty. To je přece normální!" doplnil k věci Putin.

17:38

I americký prezident se vrátil k věci možného ovlivnění výsledku voleb Ruskem: "Myslím, že jsem Hillary Clintonovou porazil naprosto přesvědčivě. Je škoda, že došlo k dohadům."

17:37

Vinu na současné podobě vzájemných vztahů nesou podle Trumpa obě strany.

    1 2 3 4 5 »