On-line přenos:

13:32

On-line přenos z historické schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem končí. Další zahraniční reakce si můžete přečíst v článku. Děkujeme za pozornost.

13:21

Česko podle vyjádření Černínského paláce vítá zájem Spojených států a KLDR nastolit trvalý mír na Korejském poloostrově, včetně závazku podniknout kroky k úplné denuklearizaci poloostrova. Jako pozitivní posun to vnímá i designovaný premiér Andrej Babiš. Podle svých slov doufá, že společná snaha obou lídrů povede k ukončení historických problémů s tímto regionem a hrozícího konfliktu. 

13:16

"Summit mezi Spojenými státy a Severní Koreou vnímám jako krok vpřed k úplnému vyřešení severokorejských problémů, protože vůdce Kim Čong-un se zavázal k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova," reagoval na ostře sledované jednání japonský premiér Šinzó Abe.

12:58

"Oba lídři se snaží najít cestu ven z nebezpečné spirály, do které se zapletli v minulém roce. Společný cíl musí být mír a ověřitelná a jasná denuklearizace poloostrova. Jak jsem oběma napsal minulý měsíc, tato cesta vyžaduje spolupráci a kompromis. Organizace spojených národů je v tomto procesu připravena nést svou úlohu," uvedl generální tajemník OSN António Guterres.

12:38

"Jedná se pouze o začátek a možná se po cestě objeví mnoho překážek a potíží. Ale nebudeme opakovat chyby z minulosti a z té cesty nikdy nesejdeme. Zajistíme novou éru spolužití a prosperity," dodala jihokorejská strana.

12:36

Jižní Korea ocenila odvážný krok, ke kterému se odhodlaly Spojené státy i KLDR. "Je to krok vpřed pro lidi po celém světě, kteří touží po míru. Chtěl bych vyjádřit respekt k prezidentu Trumpovi, který dosáhl toho, čeho nikdo před ním," uvedl zástupce Soulu.

12:20

Donald Trump opustil Singapur kolem šesté hodiny večerní místního času (12:00 SELČ).

Donald Trump při odletu ze Singapuru,  Autor: Jonathan Ernst,  Zdroj: Reuters

12:08

Írán podle agentury Fars varoval vůdce KLDR Kim Čong-una, že prezident USA Donald Trump by mohl zrušit jakoukoliv dohodu s KLDR o jaderném odzbrojení.

11:53

Severokorejský vůdce Kim Čong-un zatím Singapur neopustil, podle agentury Reuters se tak chystá učinit až ve 21:00 místního času (15:00 SELČ). Předpokládalo se, že Kim, který z dějiště summitu odjel jako první, se ihned vydá na letiště.

11:51

Rusko nejen vítá perspektivu jaderného odzbrojení Severní Koreje, ale bude při ní také nápomocno. Řekl to agentuře RIA Novosti náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

11:42

"Je to první krok. Ten daleko důležitější bude následovat - etapovité snižování jaderných zbraní. Těžko lze hovořit o tom, kdo vyhrál. Tady vyhrálo celé mezinárodní společenství. Protože jedna země, která vlatní jaderné zbraně, se zavazuje, že se jich zbaví," míní odborník na jaderné odzbrojení Miroslav Tůma. Podle něj bude velmi důležité ověřování procesu odzbrojování a KLDR zřejmě bude muset znovu přistoupit ke smlouvě o nešíření jaderných zbraní, kterou opustila v roce 2003.

11:34

Podle Karáskové je hlavním vítězem summitu Severní Korea: "Neslíbila nic, co by se dalo rychle ověřit. Ale získala bezpečnostní záruky, které nikdy neměla, a teď je konečně dostala."

11:29

"Je dobře, že se jedná se Severní Koreou, ale ty konkrétní výsledky jsou zatím poněkud rozpačité," uvedla k summitu analytička Asociace pro mezinárodní vztahy Ivana Karásková.

11:22

O výsledku jednání s Kimem chce Donald Trump co nejrychleji informovat čínského prezidenta Si Ťin-pchinga i jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obě země se mají do dalších rozhovorů mezi USA a KLDR zapojit.

11:20

Trump nechce připustit, že by KLDR své sliby o denuklearizaci nesplnila.

11:14

"Možná se budeme potřebovat znovu setkat," připustil Trump další setkání s Kimem. Jednání podle něj díky kvalitně připraveným základům probíhalo rychleji, než čekal. Dřív než za tři měsíce se ale další setkání připravovat nezačne.

11:10

Dnes podepsaný dokument byl podle Trumpa připravován celé měsíce: "Není to nic, co by spadlo z nebe."

11:06

Náklady na denuklearizaci KLDR podle Trumpa zčásti ponesou i Japonsko a Jižní Korea.

11:03

Podle Trumpa začaly vážnější rozhovory s KLDR zhruba v době olympijských her v Jižní Koreji, kam Severní Korea vyslala svou politickou delegaci i sportovce.

11:00

Dalším krokem ve vztazích s KLDR má být pokračující dialog, další rozhovory by se měly uskutečnit už příští týden.

    1 2 3 4 5 »