On-line přenos:

23:02

Vážení čtenáři, dnešní on-line přenos končí.

22:54

Přestože vláda nezískala důvěru, musí mít jasný mandát pro evropské jednání o systému Dublin IV, který má řešit migrační krizi, myslí si Vojtěch Filip.

S tím souhlasí i Radim Fiala (SPD). Podpořit jasný mandát pro Andreje Babiše při vyjednávání s orgány Evropské unie považuje za naprosto zásadní.

V tomto směru hodlají vládu, která nejspíš zítra podá demisi, podpořit i Piráti a ČSSD. Proaktivní role České republiky je v této věci pro Vojtěcha Pikala (Piráti) a Petra Dolínka (ČSSD) důležitá.

22:48

"My jsme vládní odpovědnost převzít chtěli, ale Babiš chtěl vládnout sám," řekl k neúspěchu Babišovy vlády Radim Fiala (SPD).

22:46

Program Babišovy vlády nebyl podle Petra Dolínka (ČSSD) uvěřitelný. "Když naše vláda nabízela zvýšení důchodů, tak na to nebyly peníze, teď budou? A zákon o liniových stavbách nešel schválit a najednou to půjde?" připomněl.

22:45

"Nemám důvěru v hnutí ANO, její představitele a to, co vláda napíše na papír. Ve vládě nebyla žádná kontrola," řekl k projevu nedůvěry vládě Vojtěch Pikal (Piráti).

22:42

Vláda byla málo komunistická v tom, že nepracovala lépe s tematikou referenda. "Navíc v Česku máme evropské ceny za nižší kvalitu potravin a mzdy máme české. Vláda ale dostatečně negarantovala, že to bude řešit," prohlásil Vojtěch Filip (KSČM).

22:26

Jaroslav Faltýnek je stoprocentně přesvědčen, že on a Andrej Babiš budou vydáni sněmovnou policii. "Mojí jedinou chybou je, že jsem místopředsedou hnutí ANO," brání se Faltýnek. Zavázal se, že o jeho vydání se bude hlasovat na páteční schůzi jako o prvním bodu.

22:24

"Před volbami se mělo čekat na zprávu OLAF, teď se to zase nehodí. Ale poslanci tu nejsou od toho, aby rozhodovali o vině. Babiš a Faltýnek nejsou stíháni za politický projev," zdůraznil Zbyněk Stanjura (ODS).

22:20

"Poslanec není nadčlověk a já jsem nic neudělal, takže nebudu mít problém se obhájit," řekl Jaroslav Faltýnek ke své žádosti o vydání k trestnímu stíhání. "Jsem loajální k ostatním stíhaným, kteří také nic neudělali," dodal.

22:16

Babiš u toho musí být, zdůraznil znovu Jaroslav Faltýnek. Vládu bez Andreje Babiše nechce hnutí ANO sestavovat.

22:13

Jaroslav Faltýnek (ANO) vyzdvihl konstruktivní přístup ODS. Občanští demokraté podle něj slíbili, že pokud by vláda získala důvěru sněmovny, byli by ochotní podporovat "dobré zákony" této vlády. 

22:11

Podle Zbyňka Stanjury neměla ODS k podpoře Babišovy jednobarevné vlády mandát. "Není možné změnit stanovisko dva dny po volbách. Kampaň jela od května, byla dlouhá," brání se Stanjura. Základním problémem je podle něj nadále premiér, kterému hrozí trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo.

22:08

"Dnešní hlasování nebyl zbytečný pokus. Ptali jsme se všech, v první řadě ODS, zda jsou ochotní jít s námi do vlády. A nikdo nechtěl. Pro nás je nepředstavitelné jít do vlády bez našeho předsedy Babiše. Opravdu jsme věřili, že náš program by mohl oslovit všechny," zhodnotil dnešní hlasování Jaroslav Faltýnek (ANO).

21:30

Podle komentátora ČRo Plus Radka Kubička není kauza Čapí hnízdo politickou. "Mandátový a imunitní výbor, který doporučil vydání Babiše a Faltýnka, nerozhoduje o vinně a trestu, ale o tom, jestli je ta kauza politická. Není. Zneužití dotace není politická kauza, ale je součástí politického boje," vysvětlil Kubičko.

Podle Patrika Eichlera z Deníku Referendum byl krok Andreje Babiše, který požádal o své vydání, spíše taktickým úkrokem. "Zaměření na toto téma ho obtěžuje, proto se pokusil rozptýlit pozornost tím, že požádal o své vydání," myslí si Eichler.

21:23

Před mandátovým a imunitním výborem měl dnes vystoupit bývalý detektiv Jiří Komárek, ministr vnitra Metnar ho ale nezbavil mlčenlivosti. "Teď předvedu úplnou spekulaci, ale někdo říká, že Metnar je člověkem Miloše Zemana, takže může jít o tento kontext," naznačil s odkazem na stabilitu takzvaného mocenského paktu Babiš-Zeman Vít Rakušan (STAN).

21:20

Hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO) k trestnímu stíhání by mohlo být součástí zítřejší schůze sněmovny. "Budeme hlasovat pro to, aby se to zařadilo na jednání. Nepůjde to před jednáním o Dublinu IV, to je pro některé strany jasná priorita. Snad se to povede, už máme podporu některých klubů," řekl Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

21:12

Dnešní hlasování nelze podle komentátora Patrika Eichlera z Deníku Referendum srovnávat s pokusem získat důvěru z roku 2006, kdy o ni žádala vláda Mirka Topolánka. "Ale on měl ambici sestavit koaliční vládu, i když podporu získal poněkud nestandardně," upřesnil Eichler s narážkou na dva hlasy poslaneckých přeběhlíků.

21:06

Opozice nemá podle Víta Rakušana šanci sestavit vlastní koalici. "Mantinely narýsoval Miloš Zeman, který chce pokusy svěřit jen Babišovi. Pokud bude Zeman nominovat do čela vlády stále tu stejnou osobu, tak pravděpodobnost jiné varianty klesá," myslí si Rakušan.

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) dodal, že programová shoda napříč stranami ve sněmovně je problematická.

21:02

Podle Mikuláše Ferjenčíka byl krok Andreje Babiše, kdy požádal o své vydání k trestnímu stíhání, nikoliv vstřícnost, ale konstatování faktu. "Rozhodl se k tomu teprve poté, co bylo jasné, že hnutí SPD ho vydá," zhodnotil Ferjenčík.

21:00

Vít Rakušan (STAN) je s hnutím ANO připravený jednat o programové shodě, ale premiérem nesmí být Andrej Babiš, kterému hrozí trestní stíhání.

Piráti nechtějí podpořit vládu s hnutím ANO a s "lidmi s problematickou minulostí, tedy s Babišem," doplnil Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

    1 2 3 4 5 6 7 »