On-line přenos (ukončen):

08:34

Týden a tři dny po volbách začíná další kolo vyjednávání politických stran. Sejdou se představitelé vítězného ANO se zástupci všech ostatních stran, ty ale budou vyjednávat i spolu navzájem.

08:35

08:36

První jednání začne v 10 hodin, sejdou se představitelé Babišova ANO s reprezentanty ODS, která je po volbách druhou nejsilnější sněmovní stranou.

08:38

V průběhu dne také zamíří předseda ANO Andrej Babiš spolu s kandidátem svého hnutí na předsedu sněmovny Radkem Vondráčkem do Lán. Prezident Miloš Zeman by jej měl oficiálně pověřit jednáním o sestavení vlády. Babiš mu již představí obrysy svého zamýšleného kabinetu.

09:08

Úterní vyjednávání nebudou koaliční. Andrej Babiš již dal najevo, že chce sestavit menšinovou vládu. Pro ni přesto potřebuje podporu jiných stran, aby prošla hlasováním o důvěře. Jednání se proto budou týkat programových průniků.

Chci menšinovou vládu doplněnou o odborníky, řekl Babiš. Většina stran ji ale odmítá podpořit.

09:41

Jak připomněl ve Studiu 6 politolog Petr Just, je zatím Andrej Babiš v podobné situaci jako Mirek Topolánek v roce 2006. Ten tehdy po patových volbách zkusil sestavit menšinovou vládu ODS. Další vývoj pak dává Babišovi naději, že zůstane v centru dění. "Mirek Topolánek poté, co s prvním pokusem neuspěl, byl opakovaně jmenován," poukázal politolog.

09:48

Právě expremiér Mirek Topolánek, který je dosud jediným předsedou vlády, které sněmovna nevyslovila důvěru, bude hostem 90' ČT24. Sledujte od 20 hodin.

10:04

V 10 hodin začíná jednání ANO a ODS. Mělo by se týkat daní, sociálního pojištění či debyrokratizace a také obsazení vedení Poslanecké sněmovny. Obě strany mají svého kandidáta na předsedu.

10:05

ODS zastupují na jednání s Andrejem Babišem a jeho lidmi předseda strany Petr Fiala, místopředsedkyně Alexandra Udženija a předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.

10:06

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija před jednáním s ANO: "Nebylo by dobré vzkazovat partnerům věci přes média, ale žádný zásadní kotrmelec nebo převrat v tom, co jsme říkali, nečekejte."

11:11

Po jednání ANO a ODS následuje od 11 hodin schůzka zástupců ANO a KDU-ČSL.

11:19

ODS sdělila ANO, že chce tři až čtyři předsedy výborů.

11:19

Petr Fiala: "Jednali jsme pouze o organizačních věcech, které se týkají Poslanecké sněmovny. (...) Na programové otázky vůbec řeč nepřišla."

11:21

Petr Fiala odmítl, že by ODS mohla do Babišovy vlády poslat své zástupce, např. Václava Klause ml. nebo Janu Černochovou. "Vnímám to jako nepovedený žert ze strany Andreje Babiše," řekl.

11:22

Udženija: "Poprosíme Piráty, aby zvážili své rozhodnutí (o podpoře Radka Vondráčka na předsedu sněmovny)."

11:26

Schůze ANO a KDU-ČSL by měla skončit před polednem, ČT24 přinese živě brífink po jednání.

11:29

Šéf ANO Andrej Babiš již dříve oznámil, že nadále nebude jednat s TOP 09 ani hnutím STAN. Zástupci TOP 09 přesto ve sněmovně jsou, sejde se poslanecký klub strany.

11:32

Dopoledne jednalo předsednictvo TOP 09, podle předsedy Miroslava Kalouska stanovilo strategii pro další vyjednávání.

11:34

Kalousek chce zabránit vládnutí jednobarevného kabinetu ANO. "Máme na ustavující schůzi jedinou možnost, jak takové vládě zabránit: Nevolit (předsedou sněmovny) ani Vondráčka, ani Fialu. Neustavit schůzi Poslanecké sněmovny do té doby, dokud nevrátí Andrej Babiš své pověření prezidentu Zemanovi, popřípadě nepřijde s transparentním řešením své většinové vlády."

11:40

Miroslav Kalousek: "Mohu vyloučit, že by kdokoli z TOP 09 podpořil jakoukoli vládu, ve které hraje dominantní roli hnutí ANO."

    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 »