On-line přenos:

23:03

Vážení čtenáři, s naší on-line reportáží se pro tuto chvíli loučíme. Děkujeme za pozornost.

22:39

"Španělská vláda je přesvědčená, že to, co dnes v parlamentu řekl Carles Puigdemont, je vyhlášení nezávislosti. Hodlá použít veškeré možné prostředky, aby tomu zabránila. Není tedy vyloučeno, že spustí 155. článek ústavy, který umožňuje centrální vládě převzít moc nad autonomním regionem," uvedl z Barcelony zpravodaj ČT Petr Zavadil.

22:22

Velká demonstrace za nezávislost Katalánska, která poběhla v ulicích Barcelony, se rozpustila. 

22:21

Katalánští poslanci schválili deklaraci nezávislosti s dovětkem o odkladu jejího vyhlášení. Podepsalo ji 72 ze 135 poslanců a premiér Puigdemont.

21:19

"Kdyby byl baskický model převeden do Katalánska, podle mě by to mohlo Katalánce udržen ve Španělsku," souhlasí člen Česko-katalánského spolku Antoni Ferrando.

21:17

"Východiskem, které by bylo v Barceloně určitě přijato, by byla možnost, že by Barcelona mohla více nakládat s penězi, které vydělá. Jako v případě Baskicka. Ale Katalánsko odvádí velkou část svých peněz centrální vládě," popisuje Hnízdo.

20:40

"Kdyby se vědělo, že většina oprávněných voličů je pro samostatnost, byla by legitimita vyhlášení nezávoslosti na místě. Ale my to nevíme. Ještě před referendem ukazovaly průzkumy, že zhruba 40 procent voličů je pro," dodal politolog Hnízdo.

20:37

"Mě jako politika spíš než legalita zajímá legitimita celé situace. Obecně mám potíže s referendy, protože často štěpí společnost. A navíc když se podíváme na okolnosti, je legitimita katalánského hlasování pochybná," řekl v pořadu Devadesátka politolog z Metropolitní univerzity Bořivoj Hnízdo.

20:30

"Před katalánským parlamentem je klid, bezprostřední okolí je neprodyšně uzavřeno. Na demonstracích těch, kteří chtějí nezávislost, se podle různých zdrojů sešlo až 30 tisíc lidí. Kolegové novináři hlásí, že se účastníci postupně rozcházejí," hlásí z Barcelony zpravodaj ČT Petr Zavadil.

20:20

Katalánsko není právně ani faktiky připraveno na samostatnost, míní Gerloch.

20:19

Z pohledu mezinárodního práva se situace v Katalánsku po projevu premiéra Puigdemonta nijak neposunula, míní vedoucí katedry ústavního práva PF Univerzity Karlovy Aleš Gerloch.

20:08

Katalánci sledovali projev svého premiéra na obří obrazovce na ulici v Barceloně. Chvílemi se smáli, ale čekali zřejmě víc. Ještě před pár hodinami volali po nezávislosti. (Reuters/Gonzalo Fuentes)
Lidé v ulicích Barcelony sledovali premiérův projev,  Autor: Gonzalo Fuentes,  Zdroj: Reuters

19:58

Od 20 hodin se situaci v Katalánsku věnuje na ČT24 pořad Devadesátka. Moderátor Jiří Václavek bude hovořit mimo jiné s vedoucím katedry ústavního práva a prorektorem Univerzity Karlovy Alešem Gerlochem nebo politologem Bořivojem Hnízdem.

19:46

Puigdemont požádal katalánský parlament o mandát k vyhlášení nezávislosti, zároveň však chce nejprve několik týdnů věnovat snaze o dialog s Madridem. 

19:38

Podle Puigdemonta je výsledek referenda z 1. října jasným vzkazem, že má Katalánsko právo na nezávislost. 

19:37

Podle premiéra je současný vztah mezi Španělskem a Katalánskem neudržitelný.

19:33

Miliony Katalánců podle Puigdemonta věří, že by Katalánsko mělo být suverénním státem. Situaci přirovnal k brexitu.

19:25

Náš parlament se neodkloní od demokracie, zdůraznil Puigdemont.

19:20

Katalánsko je podle premiéra nyní evropskou záležitostí, nikoliv pouze španělskou. Ze všeho nejvíc je třeba dialog. Katalánci by měli zůstat jednotní.

19:16

Podle Puigdemonta je důležité snížit napětí v Katalánsku. Jedinou cestou v před je podle něj mír.

    1 2