On-line přenos:

23:24

On-line přenos v tuto chvíli končí, dění ve Španělsku budeme však i nadále sledovat. Děkujeme za pozornost.

23:07

Dílčí výsledky, které přicházejí z jednotlivých volebních místností, podle Petra Zavadila jasně naznačují drtivé vítězství separatistů. "Všude získali 80 a více procent," informoval zpravodaj ČT.

22:36

Španělský premiér Mariano Rajoy: "Žádné referendum o sebeurčení se dnes v Katalánsku nekonalo. Všichni Španělé ale viděli, že náš právní stát je pořád silný. Dokáže reagovat na ty, kteří porušují zákony. Odpoví každému, kdo se ho pokouší rozvrátit. Umí využít své právní prostředky vůči jakékoli provokaci a činí tak efektivně a s klidem."

22:35

"Dnešní činy španělské vlády můžeme označit za ostudu Evropy. Španělský stát ukázal celému světu, že porušuje lidská práva. A bude se za to zodpovídat před mezinárodními soudy," prohlásil mluvčí katalánské vlády Jordi Turul.

22:32

Katalánsko chce aby se Madrid za svůj postup při referendu zodpovídal u mezinárodního soudu.

22:23

Katalánci slaví v ulicích měst.,  Autor: Eloy Alonso,  Zdroj: Reuters

22:15

Některé skupiny a obchodní unie podporující referendum volají po generální stávce, kterou chtějí vyhlásit na úterý 3. října.

22:10

Zpravodaj ČT Zavadil: "Nejspíše se z dnešního hlasování stane nástroj dalšího politického boje a katalánská vláda se jej bude snažit využít k dalšímu tlaku na vládu centrální. Někteří nevylučují, že pokud bude hlasů dost a budou jednoznačně pro odtržení, tak se pokusí splnit svůj slib a do 48 hodin vyhlásit samostatné Katalánsko."

21:43

Venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil španělského premiéra Mariana Rajoye z pokrytectví, když podporuje venezuelskou opozici, ale sám se snaží zlomit odpor ve své zemi pomocí policejního násilí.

21:41

Španělský premiér Mariano Rajoy svolal na pondělí zástupce všech politických stran, aby společně reflektovali situaci v Katalánsku.

21:15

Zavadil: "Z právního pohledu bylo hlasování zcela neregulérní. Ze strany organizátorů se ozývaly hlasy, že pokud někdo přijde volit několikrát, tak to není problém vzhledem k tomu, že španělští policisté zabavovali urny s už vhozenými lístky."

21:12

Zpravodaj ČT Petr Zavadil: "Výsledek se zřejmě dozvíme za dost dlouho."

21:08

Katalánci se schází na Katalánském náměstí v Barceloně, aby slavili.

20:38

Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull není schopen odhadnout, kdy sčítání hlasů skončí. Je přesvědčen, že jich byly odevdzány "miliony".

20:30

Zraněných už je více než 760.

20:28

Španělský premiér Mariano Rajoy prohlásil, že dnes se v Katalánsku žádné referendum nekonalo a že se jej většina Katalánců nechtěla zúčastnit. Poděkoval policii, že konala svou povinnost.

20:09

Začalo sčítání hlasů.,  Autor: Vincent West,  Zdroj: Reuters

20:00

Hlasování o nezávislosti Katalánska oficiálně skončilo.

19:59

Britský ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že je znepokojen násilím ve Španělsku. "Velmi doufáme, že se věci uklidní," řekl s tím, že hlasování považuje za neústavní.

19:29

Bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) varoval, že násilí nepovede k uklidnění situace.

    1 2 3 4 »