On-line přenos:

20:33

Shrnutí dne po předčasných volbách ve Velké Británii:

- Volební účast byla nejvyšší za posledních dvacet let. Svůj hlas odevzdalo 68,7 procenta oprávněných voličů.

- Volby vyhráli konzervativci, pro které se na celostátní úrovni vyslovilo dohromady 42 procent voličů. V přepočtu na mandáty ale neudrželi vládní většinu. V Dolní sněmovně se rozděluje 650 křesel. Konzervativci potřebovali 326 zákonodárců, mají jich ale jen 318. 

Labouristé získali 261 mandátů a posílili tak nejvíc – o 29 poslanců. Skotští nacionalisté pak mají 35 křesel, liberální demokraté mají dvanáct křesel a zbývající mandáty si rozdělily ještě čtyři strany – demokratičtí unionisté, Sinn Fein, Plaid Cymru a Strana zelených. Zbývá sečíst ještě jeden volební obvod. UKIP přišel o svého jediného poslance a ztratil tak zastoupení.

- Konzervativci chtějí udržet vládu. Premiérka Theresa Mayová chce domluvit podporu ze strany demokratických unionistů, kteří mají deset křesel.

20:26

Nigel Farage se chce během týdne rozhodnout, jestli se nebude znovu ucházet o předsednictví ve Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), píše The Telegraph. Kvůli volebnímu výsledku odstoupil Paul Nuttall. Sám Nigel odešel krátce po referendu o brexitu.

19:35

Výsledek v obvodu v Kensingtonu stále není znám. Volební lístky tady sice už sečetli dvakrát, protože je však výsledek velice těsný, rozhodli se komisaři pro jistotu provést ještě třetí kontrolní sčítání. Pomocníkům, kteří byli vzhůru celou noc, ale předtím dali pauzu, a tak se znovu začalo v 18:00 místního času (19:00 SELČ).

18:33

Základní tým kabinetu Theresy Mayové se nemění. Philip Hammond má být dál ministrem financí, Amber Ruddová ministryní vnitra, Boris Johnson ministrem zahraničí, David Davis ministrem pro brexit a Michael Fallon ministrem obrany.

18:17

Theresa Mayová řekla, že konzervativci jsou jedinou stranou, která dokáže vytvořit vládu schopnou zajistit brexit, a to navzdory tomu, že nemají většinu. 

18:06

Do koalice nepůjdou, asi podpoří menšinovou vládu, míní o demokratických unionistech a vyjednávání s konzervativci politolog Hnízdo.

18:01

"Potvrdilo se, že Britové nemají rádi, když někdo vyhlásí volby, aby to prospělo jeho vlastní straně," řekl ve vysílání ČT24 politolog Bořivoj Hnízdo z Metropolitní univerzity Praha.

17:55

Premiérka Theresa Mayová vyjádřila lítost ohledně stranických kolegů, kteří ve volbách neuspěli. "Je mi obzvláště líto těch kolegů, kteří byli v parlamentu a kteří byli ministry, kteří tak moc přispěli naší zemi a kteří ztratili své místo a nezasloužili si to," uvedla. 

16:01

"Premiérka se mnou dnes ráno mluvila a začneme s konzervativci diskutovat o tom, jak by bylo možné přinést stabilitu našemu národu v tomto čase velké výzvy," prohlásila šéfka severoirských unionistů Arlene Fosterová, jejíž strana získala deset mandátů, díky nimž by Mayová mohla vytvořit vládní většinu.

15:37

"Theresa Mayová tvrdí, že se nic nezměnilo, ale jasnou zprávou od voličů je, že se změnilo všechno," prohlásil mluvčí labouristů podle webu deníku The Telegraph. "Místo toho, aby strkala hlavu do písku, si Mayová musí poslechnout, co britští občané říkají," dodal. Labouristé podle něj nebudou jenom postávat a nenechají ji vnucovat politiku, která nemá veřejnou podporu a legitimitu. 

15:31

Stranu nezávislosti (UKIP) dočasně povede Steve Crowther poté, co z vedení odstoupil Paul Nuttall. "Respektuji jeho rozhodnutí odejít, i když lituji, že neměl čas ukázat svůj plný potenciál," prohlásil Crowther. Strana ztratila ve volbách jediný mandát, který z minulých voleb měla. O volbě nového předsedy se bude teprve jednat.

15:27

Předseda Evropské rady Donald Tusk dopisem pogratuloval staronové britské premiérce Therese Mayové k opětovnému nástupu do funkce a upozornil, že kvůli časovému rámci danému unijními smlouvami není v jednáních o brexitu času nazbyt. Podle unijního vyjednávače pro brexit Michela Barniera by měly začít ve chvíli, kdy na ně bude Británie připravená. 

15:14

Theresa Mayová se s manželem Philipem dočkala při návratu od královny potlesku od zaměstnanců v Downing Street 10.

 Autor: Stefan Rousseau,  Zdroj: ČTK/PA

14:46

Jinak situaci ale vnímá předseda Sdružení pro zahraniční investice Kamil Blažek, podle nějž výsledek voleb znamená více nejistoty, a je tedy negativní zprávou pro české podnikatele. České firmy stejně jako Češi působící v Británii totiž nebudou delší dobu vědět, co je čeká. "Je více než zřejmé, že vznikne nestabilní vládní koalice a v delším časovém období se dají v Británii očekávat vnitropolitické spory, které rovněž budou zdrojem nejistot," uvedl. 

14:44

Nejpravděpodobnější variantou dalšího vývoje se podle analytika společnosti Cyrrus Lukáš Kovandy stal měkký brexit, kdy by britská strana přistupovala k rozchodu s EU vstřícně, výměnou za ponechání alespoň částečného přístupu na jednotný vnitřní trh. 

14:42

Otiskne se výsledek britských voleb na české ekonomice? Podle analytiků znamenají odmítnutí takzvaného tvrdého brexitu, takže by mohly být pro tuzemské hospodářství příznivé. Podle analytika Deloitte Davida Marka stále platí, že čím 'tvrdší' scénář si Británie vybere, tím hůře nejen pro britskou ekonomiku, ale i ostatní země, včetně ČR.

14:36

Premiérka Mayová ke spolupráci s DUP také uvedla, že jejich dvě strany měly mnoho let silný vztah. "To mě naplňuje důvěrou, že budeme schopni spolupracovat v zájmu celého Spojeného království."

14:29

V kampani Mayová zcela propadla, míní politoložka Zuzana Kasáková z Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity. Nedokázala podle ní dobře své jednotlivé politiky vysvětlovat, omezila se pouze na opakování několika frází, nedokázala vystupovat jako silný lídr, míní expertka na britskou politiku. Velkou roli podle ní hrála i nedůvěra v Mayovou, která nejdříve slibovala, že volby nevyhlásí. "Chyběla jí autenticita, která byla vlastní Jeremymu Corbynovi," míní.

14:27

Podle politologů výsledky britských voleb zkomplikovaly premiérce Therese Mayové postavení před jednáním s EU o podmínkách odchodu Británie z Unie. Ztráta parlamentní většiny bude možná znamenat změkčení podmínek, se kterými ostrovní země jde do jednání. 

14:15

Podle Mayové může v současné situaci dát jistotu Británii jen její Konzervativní strana a severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), se kterou chce premiérka spolupracovat. Nová vláda podle ní Británii provede brexitem.

    1 2 3 4 5 6 7 »