On-line přenos:

22:50

On-line reportáž k vládní krizi a ohlášené demisi předsedy vlády Bohuslava Sobotky v tuto chvíli končí. Děkujeme za pozornost, k dění na tuzemské politické scéně se vrátíme ve středu, kdy se sejde grémium ČSSD, lídři koaličních stran a kdy Andrej Babiš zamíří na Pražský hrad.

22:48

KSČM preferuje cestu úřednické vlády. V Událostech, komentářích to řekl Vojtěch Filip.

22:42

Miroslav Kalousek (TOP 09): "Je zřejmé, že opravdovou změnu mohou přinést jenom předčasné volby. Kdyby byla reálná šance mít spořádané předčasné volby ještě v červnu, nevylučuji naši podporu. Myslím si ale, že to nejde, a jsem zásadně proti tomu, aby byly o prázdninách. Vypsat předčasné volby o prázdninách téměř hraničí s mařením voleb, protože jsou lidé na dovolené."

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek upozornil na to, že v září proběhnout nemohou, protože ústava nepřipouští, aby proběhly tak blízko řádnému – a již naplánovanému termínu. Podle něj se mají volby konat na konci října.

22:36

Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou řešením předčasné volby. "Pohoršuji se jako člověk, politik, občan… a nechápu to ani jako politolog. Pokud mám člena vlády, který nesplňuje určitá kritéria, tak ho zkusím odvolat, a ne podávat demisi. Jediné možné je domluvit se na předčasných volbách. Tato agónie nemůže pokračovat," prohlásil v Událostech, komentářích.

22:14

Andrej Babiš: "Pokud by pan premiér podal demisi a odešel z vlády sám, aby koalice pokračovala, byla by to dobrá zpráva pro naši vládu a budeme všichni rádi. Dělat úřednickou vládu nebo měnit ministry šest měsíců před volbami je totální nesmysl. Pan premiér akorát znechucuje občany, protože vyvolává neklid."

22:09

Šéf hnutí ANO Babiš, straničtí ministři, druhý muž strany Jaroslav Faltýnek a náměstkyně ministra financí zodpovědná za daně a cla Alena Schillerová v Průhonicích jednali o dalším postupu ve stávající vládní krizi.

"Dali jsme si večeři, dívali jsme se na Čtyřiadvacítku a domluvili jsme se, že není důvod odcházet z vlády," popsal Andrej Babiš průběh jednání. "Na tisíc procent je vyloučeno, že bych odcházel funkce ministra," řekl v Událostech, komentářích s tím, že ho k tomu přemluvili i jeho kolegové – během dne přitom připouštěl možnost společného odchodu se Sobotkou. 

21:51

Politoložka Vladimíra Dvořáková: "Ani jedna z těchto stran ještě neřekla, jestli podpoří kandidaturu Miloše Zemana. Při vyjednáváních s panem prezidentem jsou toto určité karty, které mohou mít vůdcové těchto stran v ruce."

21:47

Komentátor Jan Macháček: "Za pravděpodobnou variantu považuji prezidentskou vládu nebo zachování současného stavu, vládnutí v demisi, pokud ji prezident přijme, nebo pokračování, pokud ji prezident nepřijme."

21:46

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) o Sobotkově demisi: "Je to smolné. Česká republika a její občané si zaslouží, aby vláda fungovala, vždyť volby nejsou úplně zítra. Přijde mi jako hazard, že se sami politici dostávají do patových situací, kdy musí udělat gesto, které není úplně šťastné."

21:30

Marketingový úspěch ANO: "Ve schopnosti prodávat úspěchy vlády jednoznačně vyhrálo hnutí ANO, kterému se podařilo vytvořit dojem, že může za veškeré úspěchy buď hnutí, nebo případně Andrej Babiš, a za veškeré neúspěchy či zdržení tradiční strany, respektive sociální demokracie. Poprvé v historii České republiky se podařilo vytvořit konflikt v rámci koalice samotné, ze které vítězně vzešlo hnutí ANO," říká předseda Institutu politického marketingu Karel Komínek.

Úspěch ANO podle Komínka spočívá ve dvou faktorech. "ANO jako jediná strana poté, co uspělo ve volbách, nerozpustilo, ale naopak posílilo svůj marketingový tým a vidíme permanentní marketingovou kampaň. Andrej Babiš má velmi dobře vybudovanou osobní značku člověka, který přišel z byznysu, aby pomohl České republice, i když by mohl na pláži popíjet šampaňské."

21:03

Případná rekonstrukce vlády může ANO poškodit víc než ČSSD, soudí sociolog Daniel Prokop: "Varianta, že by se vláda uchovala, ale obměnili se lidé včetně Andreje Babiše a Bohuslava Sobotky, by mohla být z hlediska veřejného mínění pro ČSSD zajímavá, protože podpora ANO je drtivě závislá na postavě Andreje Babiše, kdežto u ČSSD to tak neplatí."

20:58

Jak se zrodil konflikt ČSSD a ANO? „Podle volební matematiky v roce 2013 ve většině smysluplných koalic figurovalo hnutí ANO, ta že není lehké říct, že byla chyba vzít hnutí ANO do vlády,“ uvádí sociolog ze společnosti Median Daniel Prokop. „Zlom přišel s kauzami Andreje Babiše, kdy se ČSSD dostala do problému, kdy ho nemohla zároveň kritizovat a zároveň ho udržovat ve vládě. Zlomilo se to u nevyřešení kauzy Čapí hnízdo.“

20:47

Bohuslav Sobotka prý chtěl Andreje Babiše odvolat ještě dnes ráno. Uvádí to web týdeníku Respekt, podle kterého se Sobotka snažil přesvědčit prezidenta Zemana o souhlasu s Babišovým koncem ještě během dopoledního setkání na ČVUT. Prezident měl ale říct, že na odvolání ministra financí nepřistoupí. Premiér proto nakonec změnil pointu svého záměrně nedokončeného projevu – a místo odvolání Babiše oznámil vládní demisi. 

Hradní mlučí Jiří Ovčáček ale dementoval, že by dnes na ČVUT ke schůzce Zeman-Sobotka mezi čtyřma očima došlo. Označil to za "sen Bakalova Respektu".

20:40

Relativně vstřícné reakce vnitrostranických kritiků Zimoly a Tejce na Sobotkovo rozhodnutí nejsou podle politoložky Vladimíry Dvořákové dány ani tak Sobotkovým postojem, jako spíš tím, že po demisi bude na tahu Pražský hrad.

"Svědčí to o tom, že jim vyhovuje, že to teď má v rukou pan prezident," soudí Dvořáková a stejně uvažuje i Jan Macháček. "S tím bych souhlasil, protože jsou to lidé, kteří mají pana prezidenta rádi, a jsou rádi, že bude mít větší prostor," dodal. Oba zmínění politici patřili k účastníkům prezidentské lánské schůzky, po které se pokusili Sobotku svrhnout.

20:34

Jan Macháček: "Z určitého pohledu nemá premiér co ztratit. Preference ČSSD se nezlepšují a on je frustrovaný z toho, že když se vládě daří, je za to odměňováno hnutí ANO. Asi si říká, že premiérem znovu nebude, a tak se chová svobodněji, než jak jsme to u něj znali."

20:28

"Správné by bylo, aby premiér ministra financí odvolal, a viděli bychom, komu to prospěje. Proč by kvůli tomu měla podávat celá vláda demisi? Jak se v této atmosféře má připravit rozpočet, si nedovedu představit. Krok nevidím jako logický," říká Jan Macháček, komentátor z think-tanku Institut pro politiku a společnost blízkého hnutí ANO.

20:25

Politoložka Vladimíra Dvořáková: "Žádná možná další strategie mi pro pana premiéra nevyšla jako potenciálně vítězná. Nepřipadá mi to (podání demise) příliš promyšlené. Situace i napětí mezi lídry se vyhrotila, sociální demokracie ztrácí na hnutí ANO, a i když Andrej Babiš říká, že je obětí, když sledujete jeho projevy, skoro v každém už řadu měsíců rýpne do sociální demokracie."

20:21

Babiš nyní nestojí o post premiéra, a pokud by mu ho prezident Miloš Zeman ve stávající politické krizi nabídl, odmítl by ho. Řekl to České televizi při příchodu na jednání předsednictva hnutí ANO. "Určitě ne. Nepřijal bych to. Proč bych to přijal? Já jsem ministr financí a mám práci na ministerstvu financí."

20:17

Andrej Babiš při příchodu na jednání předsednictva ANO: "To, kam jsme se dostali, je chyba pana premiéra a pana Chovance. Tato dvojice dnes ovládá ČSSD a divím se, že si to ČSSD nechá líbit. Je to v rukách pana prezidenta, jsme připraveni na všechny různé varianty: předčasné volby i nového premiéra. Pan prezident se k tomu určitě nějak postaví."

20:13

Vedoucí katedry ústavního práva na Právnické fakultě UK Aleš Gerloch: "Čisté by bylo navrhnout odvolání, to je ústavně preferovaný krok. Byla tady také možnost, která nebyla využita, to jest, že vláda ve sboru projedná, zda demisi podá jako celek, takže byl zvolen krok, kdy podal demisi předseda vlády sám. Řešení chápu jako ústavně konformní a politicky nikoliv nevýhodné."

    1 2 3 4 5 6 7 »