On-line přenos:

23:29

Děkujeme vám za sledování naší on-line reportáže, která v tuto chvíli končí. O dění v Turecku však budeme na webu ČT24 informovat i nadále.

23:15

Turecká volební komise potvrdila vítězství zastánců změn ústavy, které posílí pravomoce hlavy státu. Sečíst zbývá asi 600 tisíc hlasů. Oficiální výsledky budou zveřejněny za 11 až 12 dnů, uvedla komise.

22:42

Rada Evropy vyzvala tureckou vládu, aby uvážlivě zvažovala všechny další kroky. "Je nanejvýš důležité, aby byla zajištěna nezávislost soudnictví v souladu s principy zakotvenými v evropské konvenci o lidských právech," uvedl v prohlášení její generální tajemník Thorbjorn Jagland.

22:27

Prezident Erdogan: "Turecko udělalo historické rozhodnutí, pokud jde o systém jeho vlády. Chceme, aby organizace a zahraniční země rozhodnutí našeho národa respektovaly."

22:25

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na výsledek referenda odkázal na čtvrteční vyjádření prezidenta Miloše Zemana pro TV Barrandov. "Domnívám se, že prezident Erdogan výrazně odstupuje od tradice (zakladatele sekulárního tureckého státu Kemala) Atatürka," řekl Zeman ve čtvrtek. Turecko by proto nemělo vstoupit do Evropské unie. Zeman se neobává, že by změny v Turecku mohly mít vliv na jeho členství v Severoatlantické alianci. "NATO je vojenská organizace a vojenská organizace se neřídí politickými, respektive hodnotovými pravidly," soudí.

22:04

Obyvatelé nejméně čtyř čtvrtí v Istanbulu tloukli hrnci a pánvemi v oknech svých domů na protest proti výsledku referenda.

22:01

Turecký prezident po úspěchu v ústavním referendu uvedl, že bude hovořit s premiérem a lídry stran o obnově trestu smrti. Také o něm chce referendum.

21:42

Prezident Erdogan označil referendum, jež posílí jeho pravomoce, za historické. Vyzval všechny, včetně zahraničí, aby výsledek respektovali.

21:35

Čeští politici včetně Zemana míní, že se Turecko pod Erdoganem odklání od sekularismu a od demokracie.

21:20

"Toto hlasování nemá poražených, zvítězilo Turecko, jsme jeden národ, děkuji těm, kdo hlasovali pro, i těm, kdo hlasovali proti," řekl premiér Binali Yildirim z balkonu sídla vládní strany v Ankaře. Odpovědí mu bylo mávání vlajkami a vyvolávání jména tureckého prezidenta z davu asi tří tisíc shromážděných lidí.

20:56

Výsledek referenda podle tureckého premiéra otevírá novou kapitolu v demokratické historii země a je nejlepší odpovědí zahraničním nepřátelským silám.

20:41

V zahraničí mají zastánci ústavní reformy výraznější převahu, získali téměř šedesát procent. 

20:27

Po sečtení 99 procent hlasů mají podle agentury Anadolu příznivci ústavních změn 51,3 procent. 

20:02

Stoupenci Erdogana oslavují v ulicích Istanbulu,  Autor: ALKIS KONSTANTINIDIS,  Zdroj: Reuters

20:00

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel uvedl, že je dobře, že turecké referendum o ústavních změnách skončilo, a vyzval k zachování klidu.

19:46

Turecký prezident ještě před sečtením všech hlasů z referenda přivítal výsledek a poděkoval národu. Po sečtení 98 procent mají zastánci změn 51 procent.

19:45

Příznivci Erdogana v ulicích Istanbulu,  Autor: Murad Sezer,  Zdroj: Reuters

19:43

Prezident Erdogan při telefonátu s tureckým premiérem Binalim Yildirimem řekl, že je národu vděčný za to, že v referendu ukázal svou vůli.

19:39

Zpravodajka ČT Dana Zlatohlávková: "Příznivci AKP už slaví před jejím sídlem v Istanbulu, přestože město těsným rozdílem odmítlo změny ústavy."

19:34

Turecká opozice bude požadovat přepočítání až 60 procent hlasů, uvedl místopředseda Lidové republikánské strany Erdal Aksunger.

    1 2 3 »