On-line přenos:

07:02

"Protievropská pravice volby v Nizozemsku prohrála," napsal italský premiér Paolo Gentiloni s tím, že zemi tak nehrozí odchod z Evropské unie, jak v kampani sliboval Wilders. Podle Gentiloniho je nyní nutné, aby se Evropa změnila a vzkřísila.

06:46

Vedle německé kancléřky či šéfa Evropské komise se z vítězství Rutteho těšili i další politici. "Gratulace Nizozemsku za to, že zastavila vzestup krajní pravice," uvedl na Twitteru francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

06:21

Sčítání hlasovacích lístků v posledních okrscích se může protáhnout, podle agentury ANP je možné, že bude nutné vyčkat až do pátku.

05:51

Wilders také komentoval Rutteho prohlášení, že Nizozemsko odmítlo špatnou formu populismu.

"Nevím, co tím měl na mysli. Ukazuje, že jsou dobří a špatní populisté. Sám sebe nevnímám jako populistu, ale on naznačuje, že jsem špatný populista a nějaký druh nacisty," řekl Wilders. 

05:40

Vítězství Rutteho v noci na čtvrtek oficiálně uznal i šéf nacionalistické Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders s tím, že i jeho strana ve volbách zvítězila. "Patříme rovněž mezi vítěze voleb, získali jsme nová křesla," řekl Wilders. "(Naše) vítězství ale není takové, v jaké jsme doufali," dodal. 

05:25

Výsledky po sečtení zhruba 95 procent volebních okrsků: VVD premiéra Marka Rutteho bude mít ve 150členném parlamentu 33 křesel. Na druhém místě s 20 mandáty skončila nacionalistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse.

00:24

Po sečtení prvních 10 procent hlasů se Rutteho VVD stále drží s velkým náskokem na prvním místě.

00:03

Ruttemu už gratulovala i německá kancléřka Angela Merkelová.

23:44

K vítězství Ruttemu už gratuloval i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Výsledek nizozemského hlasování je podle něj volbou pro Evropu a proti extremismu.

23:36

Mark Rutte: "Je důležité, abychom v nadcházejících letech zajistili dobré životní podmínky pro všechny v Nizozemsku."

23:28

"Byla to dnes oslava demokracie. Když jsem viděl fronty před volebními místnostmi... Je to fantastické! Kurz, který jsme si vybrali, je bezpečnost a prosperita. Nizozemsko bude silnou zemí," slíbil Rutte, který se s velkou pravděpodobností opět stane premiérem.

23:25

Dnes večer řeklo Nizozemsko NE špatné formě populismu, pronesl Mark Rutte. Země nyní podle něj potřebuje vytvořit stabilní vládu.

23:23

Neformální rozhovory o podobě nové vlády začnou mezi jednotlivými politickými stranami hned ve čtvrtek, oficiálně tento proces odstartuje až po 23. březnu, kdy je na programu úvodní schůze nového parlamentu. Průměrná doba, po kterou v Nizozemsku trvá sestavení vládní koalice, činí tři měsíce.

23:13

Rutteho VVD, která je takřka jistým vítězem voleb, bude pro sestavení vlády potřebovat nejméně tři koaliční partnery. Jako vcelku přirození spojenci se jeví být křesťanští demokraté (CDA) a eurodemokraté (D66). Dalším partnerem by mohli být levicoví zelení GroenLinks (GL).

23:10

Skokanem voleb by se, jak to naznačují exit polls, mohli stát levicoví zelení ze strany GroenLinks. V novém parlamentu by totiž měli získat 16 křesel, což je téměř pětinásobný nárůst voličské přízně oproti volbám v roce 2012. Podle komentátorů má na tomto úspěchu značný podíl charismatický lídr zelených, třicetiletý Jesse Klaver, který dokázal - sociálně a environmentálně orientovaným programem - oslovit řadu mladých voličů.

22:41

Šéf poslanců Evropské lidové strany v europarlamentu a Manfred Weber okomentoval vývoj v Nizozemsku jako citelnou ránu všem protievropským populistům. "V Nizozemsku se vyplatila odpovědná občanská politika," řekl Weber agentuře DPA. "To je skvělá zpráva pro všechny středové a proevropské politické síly," dodal.

22:23

Podle agentury Ipsos dosáhla volební účast 82 procent, což je nejvíc za posledních 31 let. Podle politologů pomohla vysoká účast zejména proevropsky orientovaným stranám.

22:21

Dlouholetý předseda Evropského parlamentu a nynější kandidát sociální demokracie na německého kancléře Martin Schulz vyjádřil radost z toho, že Wildersova strana nebodovala více. "Musíme pokračovat v boji za svobodnou a otevřenou Evropu," napsal na Twitteru.

22:19

První reakce na výsledky přímo z nizozemských stran. Rutteho spolustraníkům se ulevilo, Wilders poděkoval na Twitteru a Denk oslavuje zisk svých prvních křesel. Více čtěte zde.

22:04

Zemi ke skvělému výsledku pogratuloval i šéf německého kancléřství Peter Altmaier.

    1 2 3 »