On-line přenos:

17:32

Místopředsedkyně Jaroslava Pokorná Jermanová uzavřela IV. celostátní sněm hnutí ANO. On-line přenos nyní končí.

17:27

Nejvíce hlasů získala Vildumetzová, pro niž hlasovalo 185 z 210 delegátů. Mezi neúspěšné uchazeče patřil poslanec Martin Komárek, který s 29 hlasy členství v předsednictvu neobhájil.

16:57

Sněm ANO zvolil osmičlenné předsednictvo. Bude v něm hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová, místopředseda sněmovny Radek Vondráček, poslanci Roman Kubíček, Ladislav Okleštěk a Jan Volný, dále náměstek pardubického primátora Jan Řehounek, šéfka třebíčského ANO Monika Oborná a šéf moravskoslezského ANO Josef Bělica.

16:25

Babiš se také ohradil proti vyjádření premiéra Sobotky, že ANO není po dnešní změně stanov demokratické. Možnost zasahovat do kandidátek je podle šéfa ANO třeba, protože předseda má zodpovědnost. Doteď prý do kandidátek nezasahoval, což se podle něj v několika případech ukázalo jako chyba.

16:23

Martin Stropnický na brífinku znovu nepotvrdil ani nevyvrátil, že by chtěl kandidovat na prezidenta. Své zvolení místopředsedou největším počtem hlasů ale vnímá jako „jenom indikaci nebo vzkaz“. Andrej Babiš dodal, že by hnutí mohlo kandidáta vybírat ve vnitrostranickém referendu. Upozornil ale, že o tom s kolegy zatím nejednal.

15:01

Sněm ANO zakončí volba předsednictva. O post v něm se uchází 14 kandidátů, volit se bude osm členů. Výsledky by měly být známé po 16. hodině.

14:57

Bude krev, pot, slzy a já je budu cedit s radostí,“ uvedl po vyhlášení výsledků Richard Brabec.

14:56

Stropnický získal 174 hlasů, Vokřál 173, Brabec 171 a Pokorná Jermanová 169 hlasů. Pilný obdržel 42 hlasů, Maxová 28 a Babinec 19.

14:51

Místopředsedy ANO se stali ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr obrany Martin Stropnický, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a brněnský primátor Petr Vokřál.

14:42

„Zvolte si, koho chcete, já si to stejně odřídím sám,“ poznamenal Andrej Babiš. „Je to tak trošku žert. Je lídr, má vizi a my mu pomáháme tu vizi prosazovat,“ vysvětlila v rozhovoru pro ČT Jaroslava Pokorná Jermanová.

14:30

Sobotka i Gazdík také kritizovali Babišův návrh na snížení počtu poslanců a senátorů ze současných 281 na 101. Podle obou předsedů by se při nižším počtu zákonodárců omezila opozice a zákonodárce by bylo možné snadněji ovlivnit či zmanipulovat. Bylo by to oslabení demokracie,“ poznamenal premiér. Gazdík návrh označil za populismus.

14:26

„Jestli teď bude ANO rozhodovat podle toho, kdo je předsedovi víc sympatický, nebo jestli na něj někdo něco donesl předsedovi, tak se z toho stane tak trochu Severní Korea,“ uvedl Gazdík. Změnu stanov ANO považuje za nebezpečnou.

14:19

„Vůbec si nedokážu představit, že bych měnil kandidátní listiny podle toho, jak se vyspím nebo jak mám koho rád. ANO se posouvá k hnutí postavenému na vůdcovském principu a má velmi silné autoritářské rysy. Pro budoucnost to vytváří určité riziko, protože pokud Andreji Babišovi vadí veřejnoprávní média, parlament, možná mu začne vadit i demokratický systém,“ řekl Sobotka.

14:17

Podle Sobotky budou místopředsedové ANO jen komparzem, který nebude moci rozhodovat o podstatných záležitostech. Gazdík přirovnal hnutí ANO k Severní Koreji, kde vládne diktátorský režim.

14:17

Hnutí ANO se změnou stanov, která posílila pravomoci předsedy, přiklání k autoritativnímu řízení. V Otázkách Václava Moravce v České televizi se na tom shodli šéfové ČSSD a STAN Bohuslav Sobotka a Petr Gazdík. 

14:12

Za favority volby jsou pokládáni ministři Martin Stropnický a Richard Brabec, kteří získali po sedmi krajských nominacích. Vysokou podporu mají také Petr Vokřál a Jaroslava Pokorná Jermanová.

13:45

Hlasovat se bude do 14 hodin, poté bude následovat diskuse.

13:44

Kandidátů na místopředsedy je sedm: Jaroslava Pokorná Jermanová, Petr Vokřál (oba mandát obhajují), Radka Maxová, Richard Brabec, Martin Stropnický, Ivan Pilný a Radim Babinec. Vzdali se Martin Komárek, Zdeněk Soukup, Jana Vildumetzová a Jan Volný.

13:40

Nepřítomný Jan Volný se prostřednictvím kolegy Jiřího Dufka vzdává kandidatury ze zdravotních důvodů. 

13:30

Nejsem sběratelka funkcí, už teď spím čtyři hodiny denně, řekla hejtmanka Karlovarského kraje a šéfka Asociace krajů Jana Vildumetzová. Kandidovat chce jen do předsednictva.

    1 2 3 4 5 6 »