On-line přenos:

21:11

Oslavy státního svátku budou pokračovat ve Španělském sále. Účastnit se jich budou vyznamenané osobnosti i pozvaní hosté.

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, náš on-line přenos končí.

21:00

Ceremoniál ve Vladislavském sále uzavřel odchod praporečníků Hradní stráže, kteří odnesli vojenské vlajky a prapory, státní vlajku České republiky i vlajku prezidenta České republiky.

20:57

Medailí za zásluhy byl vyznamenán také dlouholetý předseda Československého ústavu zahraničního Jaromír Šlápota, diplomatka Judita Štouračová a podnikatel Petr Chmela.

20:56

Medaili za zásluhy obdržel také filmový architekt Jindřich Goetz in memoriam, filozof, historik a sociolog Karel Kosík in memoriam, dlouholetý předseda Českého svazu včelařů Josef Mandík in memoriam, československý politik a bývalý starosta Plzně Luděk Pik in memoriam, podnikatel František Piškanin, dlouholetý prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Štěpán Popovič a předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek.

20:55

Medaili za zásluhy dostal šéf Budvaru Jiří Boček, dlouholetý předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský, velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, zpěvák Daniel Hůlka, režisér Juraj Jakubisko, škodovácký odborář Jaroslav Povšík, komentátor a politolog Petr Robejšek, gymnastka Věra Růžičková či lékař a ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí Jaroslav Feyereisl.

20:54

Medaili za hrdinství prezident udělil i Jiřímu Nesázelovi za prokázání mimořádné občanské statečnosti při teroristickém útoku v Uherském Brodě.

20:53

Medaili za hrdinství prezident udělil Josefu Sousedíkovi in memoriam. Starosta Vsetína a účastník protinacistického odboje byl popraven gestapem.

20:52

Řád T. G. Masaryka prezident propůjčil také herci a režisérovi Janu Kačerovi.

20:51

Řád T. G. Masaryka prezident propůjčil i profesoru Valtru Komárkovi in memoriam. Ekonom, prognostik a politik byl jednou z klíčových postav polistopadových událostí.

20:50

Řád T. G. Masaryka prezident průpůjčil Hanuši Holzerovi in memoriam, dlouholetému českému konzulovi ve Švýcarsku.

20:49

Řád bílého lva občanské skupiny prezident propůjčil i politikovi Günteru Verheugenovi.

20:48

Nejvyšší státní vyznamenání prezident propůjčil i Dominiku kardinálu Dukovi.

20:47

Řád bílého lva vojenské skupiny byl propůjčen i plukovníku Aloisi Dubcovi, pilotovi Royal Air Force.

20:46

Brigádnímu generálovi Karlu Kuttelwascherovi, nejúspěšnějšímu československému stíhacímu pilotovi za 2. světové války, propůjčil prezident Řád bílého lva in memoriam.

20:44

Armádní generál Karel Janoušek in memoriam, nejvyšší představitel československého letectva v zahraničí za 2. světové války byl vyznamenán řádem bílého lva vojenské skupiny.

20:42

Řád bílého lva vojenské skupiny získal generálporučík Jaroslav Klemeš, příslušník československého odboje za 2. světové války.

20:40

Zeman svůj projev ukončil heslem Tomáše Bati: "Neříkej, že to nejde. Řekni, že to neumíš." Poděkoval také všem vyznamenaným, že svým životem prokázali, že to umějí.

20:38

Jako poslední vyzvihl Zeman tradici, která je "nejhlubší a nejstarší" - křesťanství. "Jsem rád, že mohu odevzdat nejvyšší státní vyznamenání arcibiskupovi pražskému a primasi českému."

20:36

Z období roku 1989 prezident vybral Valtra Komárka. "Jedna z tváří listopadové revoluce a především nesmírně laskavý a tolerantní a moudrý človek," popsal Zeman ekonoma, který podle něj v předrevolučním prognostickém ústavu dokázal vytvořit "tolerantní prostředí pro zastánce levicových i pravicových názorů".

20:33

Jako další osobnost prezident vyzdvihl filozofa Karla Kosíka: "V roce 1968 byl obrodným filozofem Pražského jara. Dokázal spojit osud intelektuála s osudem politika."

    1 2 3 4 »