On-line přenos (ukončen):

11:09

Německá kancléřka Angela Merkelová přijede odpoledne na několikahodinovou návštěvu Česka. Do Prahy míří poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013. 


11:12

Oficiální program začne kolem 14:00 na Úřadu vlády, kde bude Merkelová jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), následovat bude návštěva ČVUT a Pražského hradu, kde se kancléřka setká s delegací prezidenta Miloše Zemana, ve které bude i ministr Andrej Babiš (ANO). Před odletem do Německa je naplánovaná ještě večeře v Lichtenštejnském paláci. 

11:14

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) chce v Praze vyzvat Merkelovou k ukončení sankcí EU vůči Rusku. Řekl to při zahájení Země živitelky.

11:25

Na příjezd kancléřky se připravují jak její příznivci, tak i odpůrci. Do pražských ulic například vyjely pojízdné billboardy strany Svobodných s nápisem: Frau Merkel, kein Diktat sonst #czexit. Tedy: Paní Merkelová, žádný diktát, jinak #czexit. Jízdu doprovází z ampliónů proslov europoslance a předsedy Svobodných Petra Macha.

11:26

Svobodní proti Merkelové Zdroj: Svobodní

11:32

Před Úřadem vlády se v 8 hodin sešlo zhruba třicet lidí, kteří zde postavili symbolickou "němou barikádu" z papírových krabic. Asi po deseti minutách se přesunuli na Palackého náměstí, kde naopak postavili "veselou zeď", na kterou vystavili karikatury Merkelové. Obrázky poslala veřejnost na základě výzvy hnutí SPD Tomia Okamury, které akci organizovalo. Na náměstí hnutí přineslo i petici, která požaduje vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Místo vyklidili zhruba po hodině.  

11:54

Pražský hrad od 17:00 omezí provoz. Uzavřeny budou Jižní a Královská zahrada, Jelení příkop a výstavy, které se na Hradě konají. Lidé se tak nedostanou ani do Jízdárny, Císařské konírny nebo do kaple sv. Kříže. Informace o omezeních jsou na webových stránkách Hradu.

12:03

Podle prezidenta Miloše Zemana budou hlavními tématy jednání s Merkelovou stav EU po brexitu a otázky migrace. „Nepatřím k váhavým politikům, kteří se při setkání s Angelou Merkelovou této otázce vyhýbají,“ řekl novinářům na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích. Schůzka s kancléřkou začne na Hradě v 18:00. 

 

12:30

Dnešní návštěva Prahy nebude pro německou kancléřku Angelu Merkelovou žádná příjemná procházka. Napsal to německý deník Die Welt, podle něhož mnoho Čechů odmítá politiku Merkelové v uprchlické krizi. List uvádí svůj komentář titulkem "Dokonce i Putin je v Česku oblíbenější než Merkelová". Po loňském vypuknutí migrační krize, kdy kancléřka zastávala vstřícný postoj k uprchlíkům, se postoj Čechů k ní změnil a její obliba prudce poklesla. "Vzhledem k tomu se Merkelová nejspíš tentokrát procházky v davu vzdá. A to ve městě, které patří mezi její oblíbená místa, kam chce soukromě po skončení svého působení ve funkci kancléřky opakovaně jezdit, jak sama dříve přiznala," uvedl Die Welt. (Podrobnosti čtěte zde)

12:38

Europoslanec Pavel Telička (ANO): "Návštěva Merkelové je příležitostí. Ne na fackovanou či vzájemné výčitky, ale k ladění blízkých pozic ohledně budoucnosti EU a vlivu ČR."

12:46

Podle Tomáše Nigrina z katedry německých a rakouských studií FSV UK může premiér Sobotka pro Německo představovat komunikačního partnera, který bude ve Visegrádu vysvětlovat pozice Merkelové. Kancléřka se také po schůzce v Praze zúčastní summitu V4 ve Varšavě, kde bude hlavní téma EU.

13:02

Na Evropské třídě očekávají průjezd kolony s kancléřkou její příznivci i odpůrci. První s vlajkami EU, druzí s transparenty jako "Merkel muss weg!!!" a píšťalkami. 

13:10

Příznivci Angely Merkelové na Evropské třídě

13:12

„Bohužel vznikla zjednodušující linka, že Angela Merkelová zahájila islamizaci Evropy, což následně vyvolalo teroristické útoky. Tato linka je snadno zneužitelná všemi možnými stranami. Navíc vývoj v Německu, nedávné útoky nejen tam, ale i ve Francii, nezmění postoj veřejnosti v její prospěch. Její renomé už navždy zůstane tímto poškozené,“ odpověděl Tomáš Nigrin z katedry německých a rakouských studií Univerzity Karlovy ve Studiu ČT24 na otázku, zda není nefér fakt, že popularita Merkelové se mezi Čechy propadla k 18 procentům.

13:22

Policie posílila hlídky na zastávce Dědina na Evropské třídě. Na průjezd kolony zde čeká několik desítek lidí.   

13:35

Německá kancléřka Angela Merkelová už míří v koloně na Úřad vlády. Ve 13:55 je plánovaný fototermín, v 15:00 proběhne tisková konference.   

13:39

Průjezd kolony Evropskou třídou se obešel bez incidentů. Příznivci kancléřky mávali vlajkami, odpůrci pískali. Policisté stáli v rozestupech mezi chodníkem a silnicí. Aktivisti se nyní přesouvají k Úřadu vlády.   

13:44

Schůzky na Úřadu vlády se vedle premiéra Sobotky účastní i dalších pět ministrů  vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr dopravy Dan Ťok (ANO) a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

13:57

Premiér přivítal německou kancléřku v zahradě Strakovy akademie s vojenskými poctami. 

14:01

Odpůrce Merkelové na Evropské třídě Zdroj: ČT24

    1 2 3 4 5 6 »