On-line přenos:

20:23

Vážení čtenáři, pro tuto chvíli končíme naši on-line reportáž o situaci po britském referendu. Nejnovější informace a vývoj vyjednávání mezi Velkou Británií a Evropskou unií naleznete na našich stránkách. Děkujeme za pozornost. 

19:34

Několik potenciálních francouzských kandidátů na prezidenta z pravicového politického spektra se po britském referendu vyslovilo rovněž pro konání referenda ve Francii. Šlo by ale o schvalovací hlasování po změnách, jež by v EU měly podle jejich názoru nastat. V případě odmítnutí by zůstalo vše při starém. K této skupině nepatří vůdkyně nacionalistů Marine Le Penová, která chce zpochybnit rovnou členství Francie v Unii. 

18:47

Jeden z vůdčích představitelů kampaně pro odchod Británie z EU Chris Grayling míní, že země by měla požádat o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy až v okamžiku, kdy na to bude připravena. Jednáním o brexitu bude předcházet široká diskuse mezi Unií a Británií.

18:38

Pokud je jediným způsobem, jak ochránit vztahy Skotska a EU nezávislost, měli bychom tuto možnost zvážit, dodala Sturgeonová. Odchod z EU by podle ní Skotsko vážně poškodil.

18:29

Skotská premiérka Sturgeonová po jednání s šéfem Evropské komise Junckerem řekla, že pokud existuje možnost, jak by mohlo Skotsko zůstat v Unii, najde ji.

17:29

Podle premiéra Sobotky se většina unijních lídrů domnívá, že bylo chybou, že Cameron referendum vyhlásil. Jeho důvody jsou nesouměřitelné s důsledky hlasování, míní Sobotka.

17:11

V Unii převládá názor, že v nynější situaci není možné, aby Británie příští rok předsedala EU. Rozhodnutí, jak věc řešit, ale ještě nepadlo, řekl slovenský premiér Robert Fico. Právě Slovensko, které v pátek přejímá předsednictví EU, bude muset situaci ohledně brexitu řešit.

17:07

Premiér David Cameron slíbil, že se Británie vypořádá s projevy národnostní a rasové nesnášenlivosti, které se rozmohly po čtvrtečním referendu. 

15:45

Slovenský premiér Robert Fico zatím nepotvrdil přesný termín zářiového neformálního summitu EU v Bratislavě, věc není plně dojednaná. Donald Tusk zmiňoval 16. září.

15:23

Dlouhý průběh brexitu by byl podle německého ministra "jedem" pro ekonomiku.

15:21

Schäuble zároveň připouští, že dominový efekt způsobený brexitem se nedá vyloučit.

15:20

Podle německého mistra financí Wolfganga Schäubleho by bylo od Británie fér, kdyby článek 50 Lisabonské smlouvy aktivovala v dohledné době.

14:52

Podle maďarské státní televize hodlá vést Budapešť svou vlastní migrační politiku. Premiér Orbán zároveň vyzývá ke změně unijní migrační politiky. 

14:50

Výsledek britského referenda by měl donutit Unii k zamyšlení a otevření debaty, jak udělat blok přitažlivější, míní český premiér Bohuslav Sobotka.

14:42

Maďarský premiér Viktor Orbán neočekává, že brexit ovlivní současnou sedmiletou rozpočtovou kapitolu Unie.

14:40

Rajoy zdůraznil, že Skotsko nemá žádné právní kompetence k tomu, aby vyjednávalo o svém potenciálním setrvání v Unii.

14:35

Další vyjednávání se Skotskem odmítá i španělský premiér Mariano Rajoy: "Pokud odchází Velká Británie, odchází i Skotsko."

14:33

Ačkoliv se Skotsku dostalo slyšení od vedoucích představitelů EU, Unie nehodlá nijak zasahovat do politického procesu ve Velké Britániizdůraznil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

14:30

Britskou skupinu, která připraví podklady pro vyjednávání o vystoupení země z EU, povede Oliver Robbins. Dosud působil jako tajemník na ministerstvu vnitra.

14:25

Tusk ujistil, že Evropská unie chce mít s Británií i po jejím odchodu blízké partnerské vztahy. Vzájemná spolupráce má být zachována.

    1 2 3 4 5 6 7 »