On-line přenos:

20:08

On-line zpravodajství k sobotním demonstracím končí. Děkujeme za pozornost.

18:55

Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že při protestech policie zajistila celkem 13 lidí. Většinu z nich kvůli přestupkům, které se týkaly například neuposlechnutí výzvy nebo porušení zákona o právu shromažďovacím. 

18:41

Saský premiér Stanislaw Tillich z CDU vyzval justici k prošetření výroků, které na demonstraci Pegidy zazněly. "Řečníci Pegidy otevřeně vyzývají k násilí proti cizincům a politikům. Je stále více třeba zásah státního zastupitelství," řekl.

18:33

Policie přehradila Mánesův most v Praze, aby oddělila demonstrace příznivců a odpůrců uprchlíků,  Autor: Petrášek Radek,  Zdroj: ČTK

18:22

Policisté odmítli poskytnout odhad, kolik lidí se na Hradčanském náměstí V Praze na demonstraci Bloku proti islámu a Úsvitu-NK sešlo. Podle zpravodajky ČTK policie na Hradčanském náměstí zadržela několik lidí, mimo jiné muže, který si přinesl velkou sekeru, nebo dalšího, který se s policisty začal prát. Samotná demonstrace se obešla bez incidentů. 

18:14

Policie na Mánesově mostě v Praze od sebe skupiny postupně odsouvá. Podle ČTK čítají obě skupiny desítky osob.

18:00

Přesun demonstrantů z Pražského hradu se na Klárově zkomplikoval. Na Mánesově mostě proti sobě stojí příznivci a odpůrci imigrantů, oddělují je těžkooděnci.

17:40

Demonstrace na podporu premiéra,  Autor: Šimánek Vít,  Zdroj: ČTK

17:39

Další desítky lidí se údajně nemohly akce u úřadu vlády zúčastnit, protože policie odřízla přístup před Strakovu akademii z Klárova kvůli možnému střetu s jinou skupinou demonstrantů, kteří protestovali proti imigrační politice kabinetu. Na místě je kordon těžkooděnců a krouží nad ním policejní vrtulník. Demonstranti drželi transparenty s hesly jako "Stop šíření nenávisti" nebo "Stojíme za Sobotkou" a mávali vlajkami ČR, EU, NATO či USA. 

17:20

Na plánovanou demonstraci na podporu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) se u Strakovy akademie sešlo šedesát až osmdesát lidí, píše ČTK. Policie kvůli možnému střetu s extremisty prostor uzavřela. 

17:04

Obě demonstrace v Polsku trvaly asi hodinu a byly pokojné. Podle policejního mluvčího Mateusze Mrozka nemuseli zasahovat. Bylo odpáleno jen několik dělobuchů a dýmovnic, zadržen nebyl nikdo.

16:59

Zhruba dva tisíce lidí ve Varšavě demonstrovaly proti přistěhovalcům. Na akci stoupenců liberální migrační politiky se sešel dav stovky lidí.

16:58

Na náměstí u radnice v Amsterodamu, které si pro sebe rezervovalo protiislámské hnutí, přišlo asi dvě stě příznivců Pegidy. Bylo jich méně než hlídkujících policistů a levicových protidemonstrantů. Při střetu názorových odpůrců musela policie použít jízdní jednotky a těžkooděnce. 

16:44

Brněnská demonstrace proti islámu, kterou pořádal spolek Nechceme utečence v České republice, DSSS a brněnská Národní demokracie, se podle policie obešla bez problémů. Po vystoupení řečníků se lidé vydali na pochod přes Masarykovu ulici k nádraží a Benešovou, Rooseveltovou a Rašínovou ulicí zpět na náměstí, kde akce před 16:00 hod. skončila. Kvůli pochodu museli policisté zastavit asi na 45 minut hromadnou dopravu. 

16:40

Protiislámský protest v nizozemském Amsterodamu doprovázely střety a několik lidí bylo zadrženo. Náměstí, kde se protest konal, bylo kvůli podezřelému nálezu vyklizeno. 

16:37

Policisté na Hradčanském náměstí zkontrolovali několik podle nich podezřelých lidí, zadrželi čtyři z nich. Jsou podezřelí ze spáchání přestupku, řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Neupřesnil, zda šlo o příznivce či odpůrce migrace.

16:36

Demonstrace Bloku proti islámu a Úsvitu-NK na Hradčanském náměstí,  Autor: Petrášek Radek,  Zdroj: ČTK

16:32

Předseda Úsvitu-NK Miroslav Lidinský v telemostu z pražské demonstrace do ostatních evropských měst uvedl, že česká vláda Bohuslava Sobotky kolaboruje s německou kancléřkou Merkelovou.

16:25

Počet protestujících na Václavském náměstí v Praze proti radikálnímu islámu a migraci policie odhadla na dvanáct set. Demonstraci svolalo hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Kromě něj dorazil i senátor za Stranu práv občanů Jan Veleba.

16:07

Poslanec Marek Černoch (Úsvit-NK) v Drážďanech na akci Pegidy obvinil českého premiéra Bohuslava Sobotku a německou kancléřku Angelu Merkelovou, že neposlouchají přání občanů. Jsou prý třeba politici jako Miloš Zeman. 

    1 2