On-line přenos:

22:13

On-line přenos k vývoji po sestřelení ruského letadla Tureckem končí. Děkujeme za pozornost.

21:18

Turkmenští povstalci tvrdí, že mají těla obou členů posádky sestřeleného letadla.

21:14

"Nejsme v této chvíli schopni přesně říci, kde letadla byla," odpověděl mluvčí Pentagonu Peter Cook na otázku, zda ruské letadlo bylo sestřeleno nad Tureckem nebo Sýrií.

21:07

Ministerstvo obrany USA na brífinku zdůraznilo, že Turecko má právo chránit sebe i svůj vzdušný prostor. Pentagon nicméně nepotvrdil informace o sestřelení ruského vrtulníku, který po pilotech pátral.

20:55

Podle tureckého ministra energetiky Berata Albayraka sestřelení ruského letadla nijak nehrožuje dodávky ruského plynu do Turecka. Podle Gazpromu je Turecko druhým největším odběratelem ruského plynu.

20:53

Ruská televize odvysílala záběry mužů střílejících na muže s padáky a následně i záběry těla mrtvého ruského pilota.

20:02

Moskva oznámila, že v reakci na dění přeruší veškerou vojenskou spolupráci s Tureckem. Svou cestu do Ankary, plánovanou na středu, už také zrušil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ruské ministerstvo obrany rovněž uvedlo, že posílí svou vzdušnou obranu a „zničí jakékoliv cíle, které by představovaly potenicální hrozbu“.

19:41

BBC připomíná, že ruské vojenské letectvo v minulosti už několikrát narušilo turecký vzdušný prostor. Podle některých vojenských analytiků šlo o snahu Moskvy neustále zkoušet drobnými provokacemi trpělivost NATO.

19:12

Zpravodaj ČT Bohumil Vostal: Stoltenberg po schůzce NATO prohlásil, že Aliance plně stojí za Tureckem a je s Tureckem solidární. Vyhodnocení incidentu dalšími spojeneckými zeměmi jsou podle něj v souladu s tím, jak dění popsali sami Turci.

 

19:11

Ruský generální štáb potvrdil, že ruský vrtulník, pátrající po sestřeleném bombardéru, byl sestřelen syrskými povstalci. Zahynul příslušník ruské námořní pěchoty. Moskva zároveň potvrdila, že zahynul i jeden z členů posádky sestřeleného letadla Su-24.

19:09

K vyřešení vážné situace kolem sestřelení ruského letadla Tureckem je třeba diplomacie a zklidnění, řekl po schůzce NATO šéf Aliance Jens Stoltenberg. Také generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyjádřil vážné znepokojení a naléhavě vyzval všechny strany konfliktu, aby zabránily jeho další eskalaci.

19:06

Velitel turkmenské ozbrojené skupiny Alpaslan Çelik ukazuje část padáku, který použila posádka sestřeleného stroje. Pravost záběrů těla jednoho z pilotů nelze ověřit.


18:59

Podle soukromé turecké agentury Dogan stříleli turkmenští povstalci na piloty v reakci na to, že letadlo krátce předtím, než bylo po vstupu do tureckého vzdušného prostoru sestřeleno, shodilo na území ovládané turkmenskými rebely pumu. Svědectví prý tureckým novinářům poskytl turkmenský zástupce velitele místní ozbrojené skupiny Alpaslan Çelik.

18:51

Francouzský prezident Francois Hollande řekl, že „se musíme vyhnout eskalaci“.

18:40

Na konferenci s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem prohlásil americký prezident Barack Obama, že ranní incident ukazuje na opakovaný problém s ruskými operacemi. Jde o útoky vedené u tureckých hranic a proti cílům, které nenáleží Islámskému státu. „Turecko jako jakákoli jiná země má právo bránit své území a svůj vzdušný prostor,“ řekl Obama. Důležitý podle něj je dialog Turecka a Ruska, aby se země vyhnuly jakékoli eskalaci problému.

18:36

V dopise směřovaném Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi turecký velvyslanec při OSN uvedl, že dvě letadla se přiblížila tureckému vzdušnému prostoru. Byla varována. Jedno následně opustilo prostor, druhé se stalo v tureckém vzdušném prostoru cílem střelby tureckých stíhaček. Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že stíhačka byla skoro míli od hranice v syrském prostoru.

18:23

„Je důležité teď slyšet, jaká reakce přijde od západních zemí patřících do NATO na činy jednoho z jejich členů,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s ohledem na setkání Severoatlantické rady. Na polovinu prosince je naplánována bilaterální schůzka Ruska a Turecka, podle Peskova není aktuálně na stole otázka zrušení tohoto setkání.

17:37

Turecko stále věří, že oba piloti jsou naživu, a pracuje na zajištění jejich propuštění od syrských rebelů. 

17:30

Ruské ministerstvo obrany si předvolalo zástupce z turecké ambasády, aby vyjádřilo protest.

17:27

V případu se zničenou helikoptérou prý rebelové zasáhli stroj raketou krátce poté, co ho přinutili jinou střelou k nouzovému přistání v oblasti kontrolované syrskou armádou. Nejméně desetičlenné posádce vrtulníku se ale podařilo ze stroje po přistání včas uniknout, uvedla syrská organizace na ochranu lidských práv.

    1 2 3 »