On-line přenos (ukončen):

09:07

V Řecku jsou zavřené všechny banky, nefunguje ani aténská akciová burza. Omezeny jsou také výběry hotovosti z bankomatů, a to na 60 eur denně.

09:08

Na dramatický vývoj událostí kolem Řecka už zareagovaly i světové burzy. V Asii výrazně ztrácejí – indexy v Tokiu, Soulu, Singapuru, Sydney nebo na Tchaj-wanu klesly o jedno až tři procenta.

09:09

Po zahájení devizového obchodování v Asii oslabil kurz eura, když se vůči dolaru propadl pod hranici 1,10 USD na 1,0955 USD. Později společná evropská měna mírně oživila a pohybovala se kolem 1,1010 USD, což představuje ztrátu o 1,4 procenta oproti pátku. Zpevnily naopak měny považované za bezpečné investice jako švýcarský frank, japonský jen nebo americký dolar.

09:09

"Řecký bankrot a odchod z eura bude ničivý pro Řecko, ale už ne pro nikoho jiného," odhadl hlavní ekonom Moody's Analytics Mark Zandi. "Situace kolem Řecka bude finanční trhy vychylovat z rovnováhy, bude to ale jen dočasné."

09:13

Evropská komise dala řecké vládě oficiální svolení k dočasnému uzavření bank a dalším krokům, které omezují pohyb kapitálu. Atény tím sice porušují princip volného pohybu kapitálu v Evropské unii, podle Komise je však opatření nezbytné k ochraně ohrožených řeckých bank.

09:25

"Za současných okolností je stabilita finančního a bankovního systému v Řecku nadřazeným veřejným zájmem, který opravňuje k uvalení dočasných omezení na pohyb kapitálu," konstatoval komisař pro finanční služby Jonathan Hill. Dodal, že volný tok peněz musejí Atény obnovit, jakmile to bude možné.

09:34

Akcie na evropských trzích zahájily obchodování prudkým poklesem. Hlavní burzovní indexy ve Frankfurtu, Paříži, Miláně a Madridu ztrácejí více než čtyři procenta. Investoři reagují na eskalaci řecké dluhové krize.

10:46

Pražská burza ráno ztrácela oproti pátečnímu závěru přes tři procenta. Index PX se propadl o 30 bodů na 964,57 bodu, nejníže od letošního února.

10:59

Vládní činitelé Francie a Španělska potvrdili, že jednání s Řeckem lze kdykoli obnovit. Z Velké Británie a Evropské centrální banky ale zazněl názor, že pokud by Řekové v plánovaném nedělním referendu podmínky záchranného programu odmítli, byl by to pro zemi velký problém.

11:06

Řecko směřuje ke státnímu bankrotu a hlavním viníkem současné situace je řecký premiér Alexis Tsipras. Shodují se v tom komentáře německého tisku. Referendum o přijetí záchranného balíčku mezinárodních věřitelů podle médií už nebude mít na situaci žádný vliv.

12:16

Podle řeckého listu Kathimerini se ještě dnes v Řecku otevře omezený počet bankovních poboček kvůli penzistům, kteří si nemohou vybrat důchody prostřednictvím karet.

12:17

Převody peněz mezi účty řeckých bank by měly fungovat jako obvykle. Je však zakázán přesun peněz mimo Řecko – takové převody musí schválit komise ministerstva financí.

12:44

Kromě Prahy pociťují tlak řecké krize i další trhy ve střední Evropě. Varšavská burza, která je v regionu největší, začala poklesem o více než tři procenta.

13:17

Pokud zkrachuje projekt eura, zkrachuje i Evropská unie. Na slavnostním shromáždění u příležitosti 70. výročí založení Křesťanskodemokratické unie (CDU) to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. V souvislosti s řeckou dluhovou krizí podotkla, že eurozóna stojí na solidaritě, k řešení ale musí přispět každá země.

13:36

Evropská komise nemůže Řekům nabídnout nic nového, protože všechny možnosti řešení už předložila. Řekl to její předseda Jean-Claude Juncker. Dodal, že Aténám zbývají na vyřešení krize poslední minuty a že dohoda je stále možná.

13:53

"Ta hra s referendem je ze strany Tsiprase velmi dobře kalkulovaná, protože když referendum dopadne pro dohodu s eurozónou, tak je krytý a zůstane u moci, aniž by musel splnit svoje předvolební sliby. Když se Řekové vysloví proti dohodě s eurozónou, tak tím spíš zůstane u moci a bude krytý," míní politolog a expert na mezinárodní vztahy Petr Robejšek.

14:21

Zákaz převodu peněz do zahraničí kritizují řečtí podnikatelé, budou mít prý problémy s placením svým zahraničním dodavatelům. "Nemůžeme si dovolit čekat až do nedělního referenda," řekl listu The Telegraph prezident Svazu řeckých obchodních a průmyslových komor Konstantinos Michalos.

15:31

Pokud by se Řecko vrátilo k drachmě, turisté by na tom mohli i vydělat. "Obchodníci i hoteliéři by nadále rádi přijímali eura, případně další zahraniční měny. Platby v drachmách za doprovodné služby, jako jsou půjčení auta, večeře v restauraci a podobně, by byly pro turisty díky oslabení znovuzavedené měny ve skutečnosti levnější," domnívá se obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Berberi.

15:35

On-line reportáž o řecké krizi v tuto chvíli končí. Děkujeme za pozornost, aktuální zpravodajství o situaci v Řecku najdete na www.ct24.cz.

    1