On-line přenos:

22:34

Rusko zaregistrovalo vakcínu proti covidu-19, která je určená pro zvířata. Očkovací látku nazvanou Karnivak-Kov vyvinuli vědci Federální veterinární a fytosanitární služby Rosselchoznadzor, informovala agentura TASS. Podle Rosselchoznadzoru je to první a zatím jediný preparát na světě, jenž má ochránit před nemocí z koronaviru SARS-CoV-2 zvířata.

21:52

Infekcí rychlým tempem přibývá i v Turecku, místní laboratoře pozitivní vzorky za posledních 24 hodin potvrdily v 39 302 případech, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie

21:51

Řecko i přes nárůst počtu infekcí od příštího týdne uvolní část koronavirových opatření, aby pozvedlo morálku místních obyvatel. Na předchozí objednání se například otevřou malé obchody.

21:08

Ve Francii se od pondělí na tři týdny zavřou školy, v letošním školním roce poprvé. Cestování se omezí na okruh deseti kilometrů pro všechny.

21:00

Belgie musí do 30 dní schválit zákonný rámec pro současná epidemická opatření, nebo musí omezení zrušit, rozhodl soud v Bruselu. Soud se případem zabýval po žalobě belgické Ligy pro lidská práva na belgický stát. Ministryně vnitra Annelies Verlindenová již oznámila, že se proti rozsudku první instance odvolá. Vláda ale již také pracuje na pandemickém zákoně.

20:45

Brazílie zjistila ve státě Sao Paulo novou variantu koronaviru, která je podobná jihoafrické variantě viru. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na šéfa výzkumného institutu Butantan. Šéf tohoto institutu sídlícího v Sao Paulu také uvedl, že pacient s touto variantou nebyl v Jihoafrické republice, ani nebyl v kontaktu s nikým, kdo by se odtamtud vrátil.

20:43

Chorvatsko rozšiřuje možnost příjezdu turistů bez karantény. Je třeba negativní test či potvrzení o prodělání covidu-19 nebo o vakcinaci.

20:24

Hygienici na jihu Čech evidují 714 nových případů koronaviru, o 173 méně než před týdnem. Laboratoře vyšetřily 1139 vzorků. Nově přibylo 23 úmrtí.

18:56

Na Vysočině zemřelo za posledních 24 hodin osm lidí nakažených covidem-19. Počet zemřelých stoupl na celkových 1053. Aktuálně nemocných ubylo.

18:48

Pokud se lidé o Velikonocích "utrhnou ze řetězu", hrozí podle ministra Blatného, že se školy otevřou jen na týden, než se epidemie zase zhorší.

18:24

Evropská léková agentura vyšetřuje celkem 62 ojedinělých případů krevních sraženin, které se vyskytly po podání vakcíny AstraZeneca proti covidu.

18:13

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu má 40 procent lidí nad 70 a 65 procent nad 80 let. Registrováno je 1,3 milionu, 476 tisíc u lékařů.

17:57

Nových případů covidu ubývá asi o 2000 týdně, pomaleji klesá počet hospitalizovaných. Epidemická situace je proto rozporuplná, řekl šéf ÚZIS Dušek.

17:31

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučila při léčbě pacientů s covidem-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Důvodem je nedostatek dat, která by prokázala jeho přínosy. Podobné doporučení minulý týden vydala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), dříve americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) či výrobce ivermektinu Merck.

17:22

Ministerstvo zdravotnictví se zatím nebude vyjadřovat ke zrušení povinného testu na covid při návratu do Česka. S rozsudkem se úřad teprve seznamuje.

17:07

Slovenský ústavní soud ponechal v platnosti nouzový stav i zákaz vycházení s výjimkami, které zavedla vláda ve snaze zpomalit šíření koronavirové infekce. Na soud se ve zmíněné záležitosti obrátili opoziční poslanci i generální prokurátor.

16:51

Německé společnosti Deutsche Bahn a Länderbahn oznámily, že v dubnu obnoví vlaková spojení z Bavorska do Česka přerušená v února kvůli pandemii.

16:19

Soud zrušil jako nezákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, která po českých občanech žádá před návratem do Česka negativní test na covid.

15:56

Skupina epidemiologa Smejkala doporučuje maximální využití monoklonálních protilátek na covid. Vyšší cena léku vyváží náklady na hospitalizace, uvedla.

15:53

Ústavní soud by měl podle senátorů zrušit diskriminační nařízení vlády o zákazu pořádání farmářských trhů. Návrh podepsalo 57 senátorů.