Rychlejší? Přehlednější? Zkuste nový web ČT sport spuštěný v testovacím režimu.

ČTsport

ČTsport
pondělí 10. prosince 2018 Julie

Šéf německého svazu Grindel odpověděl Özilovi: Jakákoli forma rasismu je nepřijatelná

Velikost textu:

Předseda německého fotbalového svazu Reinhard Grindel se ohradil proti nařčení z rasismu, ze kterého jej obvinil bývalý reprezentant Mesut Özil. Devětadvacetiletý záložník skončil v národním týmu krátce po světovém šampionátu v Rusku po ostré kritice jeho květnové fotografie s autoritářským tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Reinhard Grindel
Reinhard Grindel

Özil, který má turecké kořeny, se opakovaně hlásí ke kontroverznímu prezidentu Erdoganovi, za což se v Německu dočkal velmi negativních ohlasů. Minulý týden se záložník Arsenalu rozhodl v reprezentaci skončit a ve svém prohlášení na sociální síti mimo jiné obvinil Grindela z rasismu a z toho, že aféru kolem fotografie využil pro politickou kariéru.

"Otevřeně přiznávám, že mě osobní kritika hluboce zasáhla, a přemýšlím, co jsem mohl udělat lépe. Ještě více se omlouvám za to, že někteří moji kolegové a zaměstnanci svazu byli spojováni s rasismem. To je nesmysl. Rozmanitost, solidarita a integrace jsou hodnoty, které jsou mému srdci blízké, a stejné hodnoty vyznává i svaz," uvedl Grindel v prohlášení.

"Jakákoli forma rasového nepřátelství je zcela nepřijatelná. To se týče Jeroma Boatenga, Mesuta Özila i jakéhokoli jiného hráče. Žijeme v našich hodnotách, proto jsme jako svaz kriticky zpochybnili fotografii s tureckým prezidentem. Hluboce lituji, že to bylo zneužito pro rasistické slogany," dodal šestapadesátiletý funkcionář.

Německou veřejnost a svaz obvinil z rasismu i sám Erdogan. Autoritářský prezident přitom v Turecku od pokusu o převrat vede čistky napříč celou společností a jeho režim často čelí kritice za nedodržování lidských práv.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.